Sağlıklı kişilerde serum vitamin D düzeyi ile inflamatuar belirteçlerin ilişkisi
Relationship between vitamin D leveland inflammatory markers in healthy subjects
  1. Tez No: 503175
  2. Yazar: VEYSİ BARUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Vitamin D düzeyleri ile inflamasyon arasındaki ilişki bilinmektedir. Serum vitamin D düzeyleri ile nötrofil lenfosit oranı (NLR) ve platelet lenfosit oranı (PLR) gibi inflamatuvar belirteçler arasındaki ilişkiyi araştıran sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu retrospektif çalışmada sağlıklı kişilerde serum vitamin D düzeyleri ile NLR, PLR, ortalama trombosit hacmi (MPV) ve kırmızı küre dağılım genişliği (RDW) gibi inflamatuvar belirteçler arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları polikliniğine halsizlik şikayetiyle başvuran kronik bir hastalığı olmayan ve serum vitamin D eksikliği tanısı konulan 120 kişi (grup 1) ve serum vitamin D düzeyleri normal olan sağlıklı 80 kişi (grup 2) dahil edildi. Her iki grubun serum 25 hidroksi vitamin D, kalsiyum, fosfor, parathormon (PTH), albumin, alkalen fosfataz (ALP), kreatinin, alanin aminotransferaz (ALT), glukoz, C reaktif protein (CRP) düzeyleri, nötrofil, lenfosit, total lökosit sayısı, kırmızı küre dağılım genişliği (RDW), ortalama trombosit hacmi (MPV) ve trombosit sayısı retrospektif olarak incelendi. NLR ve PLR hesaplandı. Bulgular: Grup 1 bireylerin ortalama serum vitamin D düzeyleri 12.8±6.5 ng/mL iken grup 2 bireylerin ortalama serum vitamin D düzeyleri 42.3±13.6 ng/mL olarak saptandı. Her iki grubun ortalama serum vitamin D düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı (p0.05). Sonuçlar: Çalışmamız sağlıklı kişilerde serum vitamin D düzeyleri ile birlikte inflamatuar belirteçlerini değerlendiren ilk çalışmadır. Her iki çalışma grubunda serum vitamin D düzeyleri ile MPV arasındaki anlamlı korelasyon saptanması trombositlerin kemik yapım ve formasyonundan sorumlu bir faktör olabileceğini desteklemektedir. Ancak, her iki çalışma grubunda serum vitamin D düzeyleri ile diğer inflamatuvar belirteçler arasında herhangi bir korelasyon saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objectives: The relationship between vitamin D levels and inflammation is known. There are a limited number of studies investigating the relationship between serum vitamin D levels and inflammatory markers such as neutrophil lymphocyte ratio (NLR) and platelet lymphocyte ratio (PLR). In this retrospective study, we aimed to investigate the relationship between serum vitamin D levels and inflammatory markers such as NLR, PLR, mean platelet volume (MPV) and red cell distribution width (RDW) in healthy subjects. Materials and Methods: One hundred and twenty subjects (group 1) who were diagnosed with serum vitamin D deficiency without a chronic disease who complained of weakness to the Department of Internal Medicine Polyclinic of the Faculty of Medicine of Yuzuncu Yıl University and 80 healthy subjects with normal serum vitamin D levels (group 2) were included in the research.Serum 25 hydroxy vitamin D levels, neutrophil, lymphocyte, total leukocyte count, calcium, phosphorus, parathormone (PTH), albumin, alkaline phosphatase (ALP), creatinine, alanine aminotransferase, red cell distribution width (RDW), mean platelet volume (MPV) and platelet count of two groups were retrospectively reviewed. NLR and PLR are calculated. Results: The mean serum vitamin D levels of the group 1 subjects were 12.8±6.5 ng/mL, while the mean serum vitamin D levels of the group 2 subjects were 42.3±13.6 ng/mL. A statistically significant difference was found between mean serum vitamin D levels in both groups (p0.05). Conclusions: Our study was the first study to evaluate serum vitamin D levels and inflammatory markers in healthy subjects. Significant correlation between serum vitamin D levels and MPV in both study groups suggests that platelets may be a factor responsible for bone formation and morphogenesis. However, there were no correlations between serum vitamin D levels and other inflammatory markers in both study groups.