Çevre dostu enerjetik metaryallerin dekomposizyon mekanizmalarının teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of decomposition mechanism of enviromentally friendly energetic materials
- Tez No: 503176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında azotça zengin ve çevre dostu (yeşil) piroteknikler olan DAAT (3,3-Azobis (6-amino-1,2,4,5-tetrazin), DHT (3,6-di(hydrazino)-1,2,4,5-tetrazin), DIAT (3,6-diazido-1,2,4,5-tetrazin) ve CuAT (Bakır(II) azotetrazolat) tuzlarının dekompozisyon mekanizmalarının MP2/6-31G(d,p) seviyesinde teorik olarak incelenmiştir. Tüm bozulmalar için tepkime koordinatı ve enerji profil diagramları oluşturulmuştur. Tüm dekompozisyon ürünlerin azot gazı ve küçük karbon bileşikleri olduğu tespit edilmiştir. Tepkenler, ara ürünler ve ürünlerin potansiyel enerji yüzeyinde minimum noktalarda öte yandan geçiş hallerinin ise tepe noktalarında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The decomposition mechanism of nitrogen rich, environmentally friendly (green) pyrotechnics DHT (3,6-di(hydrazino)-1,2,4,5-tetrazine), DIAT (3,6-diazido-1,2,4,5-tetrazine), DAAT (3,3-azobis (6-amino-1,2,4,5-tetrazine) and CuAT (Copper(II) azotetrazolate) salt were investigated theoretically at the level of MP2/6-31G(d,p) level. The reaction coordinates for the decomposition were drawn and energy profile was built for all four. The decomposition products of these pyrotechnics are mainly nitrogen gas together with small carbon containing fragments. The reactants, intermediates, products were computed to be minima at the potential energy surface, on the other hand, the transition states were located on saddle points onthe corresponding reactions.