Bir mekanik reklam sistemi tasarımı
Design of a mechanical advertising systems
  1. Tez No: 50318
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM DENİZ AKÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, sabit bir alanda islenen sayıdaki reklamı istenen «aman aralıklarında gösterebilecek mekanik bir reklam sisteminin tasarlanmasıdır. Tasarımda ilk olarak sistemde yeralan ana parçalarla aralarındaki ilişkilerin tanımlanmış olduğu bir fiziksel model ortaya çıkarılmıştır. Sonra fiziksel modele dayalı olarak, ana parçalar ve onların oluşturduğu yapıdan kaynaklanan parametrelerin yer aldığı matematik eşitlikler elde edilmiştir. Matematik eşitliklerin incelenmesiyle kurulan bir tasarım algoritması ortaya konmuştur.Daha sonra bu algoritma bilgisayar programı haline dönüştürülerek, verilen girdilere karşılık alınan çıktıların uygulaması yapılmış ve sonuçta bir prototip geliştirilmiştir. Sistem; üzerinde reklam bulunan hareketli ve sabit kısımları olan hareket akış ünitesi;üniteler arasındaki mekan-konum ilişkilerini düzenleyen profillerden oluşmuş çerçeve ünitesi ;salınım hareketi üreten kol-sarkaç mekanizması,katlamayı sağlayan levha ve sabit bez kısmının bekletildiği depodan meydana gelmiş katlama ünitesi;hareketli bezin enine ve boyuna gergin kalmasına imkan tanıyan gergi ünitesi; sabit ve hareketli yatakları içeren destekleme ünitesi;boru-tambur çiftlerinden teşekkül etmiş aktarma ünitesi;hareketi sisteme veren redüktörlü elektrik motoru ve aktarma ünitesine ileten dişli kayış-kasnaktan oluşmuş tahrik ünitesi ;hareket akış ünitesini denetleyen kumanda kutusu,elektrik motoru ve endüktif sensörden oluşan kontrol ünitesini içermektedir. Sistemin çalışması enerjilenen elektrik motorundaki hareketin,diş1i kayış-kasnak yardımıyla aynı mil üzerinde bulunan katlama ünitesi krankına ve aktarma ünitesinin tahrik tamburuna iletilmesiyle başlar.Eksen mesafeleri ayarlanabilen eş boru çifti aldıkları dönme hareketini yüzeylerinde,bezin ötelenmesine dönüştürürler, ötelenen bez,levha yardımıyla depoda katlanarak biriktirilir ve bir sürtünme kuvveti altında çerçevedeki üst aktarma borularınca gerdirilerek çekilir. Hareketli bezin metal parçası ile belirlenmiş reklam sınırları,kontrol ünitesinin denetiminde,çerçevenin geniş yüzeylerinde sergilenirler. Metal,endüktif sensör tarafından algılandığı anda motor durur.Zaman rölesi üzerinden ayarlanan durma süresi sonunda, zaman rölesinden gelen sinyal kontaktörü tetikleyerek motorun yol almasına neden olur ve bu süreç tekrarlanır. Sistemde matematik eşitliklerin incelenmesi sonucunda oluşturulan algoritma bir bilgisayar programı haline getirilmiştir.Programın temel girdileri ; reklamın enine ve144 boyuna uzunluğu, istenen reklam sayısı,çift gösterimli reklamlar arası geçiş süresidir.Programın temel çıktıları ise toplam bez uzunluğu,tahrik borusunun devir sayısı, çerçevenin temel ölçüleri, katlama ile ilgili ana ölçüler, gergi ünitesinde gerginliğin sağlanması için gerekli olan güç ihtiyacı, yatak boyutları, boru ve tambur çaplan, tahrik ünitesinde sistem için gerekli toplam güç ihtiyacı ve eleman boyutlarıdır. Ayrıca borularda sehim kontrolü, kol sarkaç mekanizmasının statik ve dinamik etkileri, yatakların güvenli değerlerinin kontrolü için gerekli veriler program çıktıları arasındadır. Tasarlanan mekanik reklam sisteminin imalatında ilk olarak tüm birimleri taşıyan çerçeve imal edilmiştir.Soltıra destekleme ünitesi elemanları meydana getirilmiş ve çerçevenin yan profilleri üzerine yerleştirilmiştir. Daha sonra aktarma ünitesi elemanları (boru-tambur) oluşturulmuştur/İmal edilen tahrik ünitesi elemanları,tahrik tamburu ile elektrik motoru arasına monte edilmiştir. Tahrik tambura üzerinden hareket alan katlama ünitesi elemanlarından kol sarkaç mekanizması ve katlama levhası imalatı gerçekleştirilmiştir. Sonra, sabit bezin bekletildiği depo üretilerek çerçeveye vidalanmıştır.Daha sonra kontrol ünitesi elemanları kumanda kutusu içerisine kapatılarak çerçevenin üzerine monte edilmiştir. En sonunda hareket akış ünitesindeki reklam bezinin uçları birleştirilerek sistem içindeki yerine yerleştirilmiş ve makina estetik olarak donatılarak imalat tamamlanmıştır. İmalatla tasarım arasında ortaya çıkan farklılıklar ve bunların etkileri,prototipin işleyişini etkilemeyecek düzeye getirilmişlerdir. Aynı işleve sahip diğer mekanik reklam sistemleriyle benzer koşullarda karşılaştırıldığında, yer,malzeme ve enerji kullanımının minimum olduğu ;makina modeli üzerinde yapılan deneyler sonucunda sistemin öngörülene yakın bir şekilde çalıştığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
145 SUMMARY The basic aim of this study is to design a mechanical advertising system which is to advertise a given number of items on an area with specified dimensions within desired interval of time.Firstry, in design,the main components composing the system and relationships between these components has been established. Then, a set of mathematical equations has been obtained, based on the parameters resulting from this physical modelFrom these mathematical equations, a design algorithm was constructed. Thereafter,th is algorithm was coded and the outputs of input data were applied to form a prototype. System includes movement flow unit consisting of stationary part and active part on which advertisement take place ; frame unit constructed out of profiles arranging the space-location relations between the units; folding unit made up of crank-rocker mechanism producing the oscillatory motion, plate securing the folding action and depot in where the stationary cloth part is made to wait ; stretcher unit regulating tension in the active cloth part widthwise and lengthwise ;sııpportmg unit containing the adjustable and fixed bearings transmission «nit formed of pipe-drum couples; drive unit constituted from geared electrical motor that sets the system in motion and tuning belt transmitting this motion to transmission unit ; control unit formed of electrical motor, inductive sensor and command box which controls the movement flow unit. Operation of the system starts by the transmission of the motion from the energized electrical motor through the timing belt to the crank of the folding unit and to the drive drum of the transmission unit, which are on the same shaft. Pipe pairs, which have adjustable center distances,transform the given rotary motion to translation of cloth on their surfaces. The moved cloth is folded up and collected in the depot with the help of the plate.Then it is pulled under friction force and stretched by transmission pipes placed on upper section of the frame.The advertisement,the boundaries of which are determined by metal pieces on the active cloth, is displayed on large surfaces of the frame under supervision of the control unit. The electric motor stops when metal is sensed by inductive sensor. At the end of stopping duration set on time relay,stimulating the contactor with the signal coming from the time relay causes the electrical motor to set the system in motion and this process is repeated.146 Algorithm constituted as a result of examining the mathematical equations in the system has been transformed into a computer programme.The main inputs are,nameh/,the length and width of advertisement, desired number of advertisements, time required for changing subsequent advertisement pairs. The basic outputs of the programme are total cloth length, speed of drive pipe, the basic dimensions of the frame, the main parameters related to folding,the power necessary for producing tension in the stretcher unit, bearing dimensions, diameters of pipe and drum,the total power needed to drive the system and the dimensions of drive unit. İn addition, the control of deflection in the pipes, the static and dynamic effects of crank rocker mechanism, the required data for the control of safe values of bearings are among the outputs of the programme Firstly,in the manufacturing of mechanical advertisement system designed, the frame carrying all units has been produced. Then the parts of supporting unit has been manufactured and these have been placed on the lateral profiles of the frame. Later,the elements (pipe-drum) of the transmission unit have been constructed. The elements of the drive unit have been manufactured and then assembled. Manufacturing of crank rocker mechanism together with the attached folding plate has been realized.Then depot in which the stationary cloth is kept has been produced and fixed to the frame. Afterwards the control unit elements which are contained in the command box has been put together to be attached to the frame.Finalh/,the ends of advertisement cloth in the movement flow unit has been brought together to form a loop integrated into the system.Thus,the manufacturing of the machine decked out esthetically has been completed. The differences between manufacturing and design,and their effects have been brought down to the level that does not yield any obstacle to the funtioning of the prototype. Tt is observed that the system has less use of space,material and energy when compared with other mechanical advertisement systems having the same function under similar conditions. According to the result of experiments done on the prototype, it is determined that the system performs its functions very close to those estimated at the beginning.