Öngerilmeli beton kirişlerin optimum tasarımı
Optimum design of prestressed concrete beam
- Tez No: 50319
- Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZ Bu çalışmada, prizmatik ve prizmatik olmayan öngerilmeli beton kirişlerin optimum tasarımı için üç adet bilgisayar programı geliştirilmiştir. İlk iki programda ağ araştırma yöntemi (grid search method) ve gradyan izdüşümü yöntemi (gradient projection method) kullanılmaktadır. Üçüncü program ile Magnel'in grafik yöntemi kullanılarak minimum kuvvet tasarımı yapılmaktadır. Literatürde mevcut çeşitli örnekler bilgisayar programları ile çözülmüş ve sonuçların uyum içerisinde olduğu görülmüştür. Bilgisayar programlan ile optimum tasarımı yapılmış beş adet I kesitli öngerilmeli kirişin eğilme altındaki davranışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
XVIII ABSTRACT In this study, three computer programs have been developed for the optimum design of prismatic and non-prismatic prestressed concrete beams. The first two computer programs employ two optimization techniques which are called grid search and gradient projection methods. The third program carries out minimum prestressing force design using Magnel's graphical method. Various problems which are available in the literature have been considered using the programs and results were found to be in good agreement. Experimental study has also been carried out on five prestressed I beams which were designed using aforementioned computer programs and of which behaviours under flexure have been investigated.