Üniversite çalışanlarının ekoturizm algısı
Ecotourism perception of university employees
- Tez No: 503283
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, Karabük Üniversitesinde çalışan akademisyen, memur ve taşeron işçilerinin eko-turizme ilişkin algılarını ölçmektir. Bu amaçla,yüz yüze anket tekniği kullanılarak elde edilen verilerin analizi için“Independent-Samples t”ve“One-WayAnova”testleri kullanılmıştır.Bu kapsamda, araştırmaya katılan Karabük Üniversitesi personelinin cinsiyetine göre, eko-turizm algısı ve eko-turizmin sosyo-kültürel boyutunun anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Dolayısıyla araştırmaya katılan kadınların eko-turizme ve eko-turizmin alt boyutu olan sosyo-kültürel algılarının erkek katılımcılara göre daha olumlu olduğu söylenebilir. Üniversite personelinin yaş gruplarına göre, eko-turizme ilişkin çevresel algı ile sosyo-kültürel algının farklılık gösterdiği saptanmıştır. Buna göre 31-35 yaşında olan kişilerin eko-turizme ilişkin çevre algısı 40 yaşın üzerinde olanlardan daha olumsuzken, sosyo-kültürel algısının 36-40 yaşında olanlardan daha olumlu olduğu tespit edilmiştir.Medeni duruma göre, eko-turizm algısı, eko-turizmin ekonomik boyutu ve çevre boyutunun anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Dolayısıyla araştırmaya katılan evli personelin eko-turizme ve eko-turizmin alt boyutu olan ekonomik ve çevre algılarının bekâr personele göre daha olumlu olduğu söylenebilir. Personeltürüne göre, eko-turizm algısı ile eko-turizmin ekonomik, çevre ve sosyo-kültürel boyutlarına ilişkin algılarının birbirine yakın olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışma süresi itibariyle, eko-turizme ilişkin ekonomik algısı ve sosyo-kültürel algısı arasında anlamlı bir farklılık olduğu, 1 yıldan az süredir kurumda çalışan personelin eko-turizme ilişkin ekonomik algısı 1-5 yıldır çalışanlardan daha olumsuzken, eko-turizmin sosyo-kültürel boyutunda 1-5 yıldır çalışanlardan daha olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to measure the perception of the academician, officer, subcontractor working at Karabük University related to eco-tourism. With this purpose,“Independent-Samples t”and“One-Way Anova”tests were used to analyse the collected data using face to face survey method. In this context, it was observed that the eco-tourism perception and eco-tourism socio-cultural dimension differed significantly according to the gender of Karabük University staff participating in the research. Therefore, it can be said that the socio-cultural perceptions of the women participating in the research are more positive than the male participants, which is the eco-tourism and eco-tourism sub-dimension. According to the age groups of the university staff, the environmental perception and the socio-cultural differences regarding eco-tourism differ. According to this, the environmental perception of eco-tourism of people aged 31-35 is more negative than those aged over 40, and socio-cultural perception is found to be more positive than those aged 36-40 years. According to the marital status, eco-tourism perception, eco-tourism economic dimension and environment dimension have been found to show significant differences. Therefore, it can be said that married personnel participating in the research are more positive than eco-tourism and eco-tourism sub-dimension economic and environmental perceptions. According to the personnel, the perceptions of eco-tourism and economic, environmental and socio-cultural dimensions of eco-tourism are close to each other. The economic perception of eco-tourism for employees who work in the institution is less than 1 year, which is a significant difference between the economic perception and socio-cultural perception of eco-tourism in terms of the study period, is more negative than the employees for 1 to 5 years, 1 in eco-tourism socio-cultural dimension It has been achieved for 5 years, which is more positive than employees.