Küresel kamusal mal olarak sağlık ve sosyal koruma politikalarının sosyal güvenlik sistemleri temelinde değerlendirilmesi ve politika önerileri
Evaluation of health and social protection policies as global public goods based on social security systems and policy recommendations
  1. Tez No: 950494
  2. Yazar: ERMAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EREN ÇAŞKURLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu tez çalışmasında, temel sağlık ve sosyal korumaya yönelik politikalar küresel kamusal mal olarak kabul edilerek ele alınmakta ve dünya genelinde tüm bireylerin bu hizmetlere erişimini güvence altına alabilmek amacıyla ulusüstü bir kuruluş önerisi sunulması amaçlanmaktadır. Bu çerçevede, kamusal mallar teorisi, piyasa başarısızlıkları, insan hakları perspektifi ve küresel ölçekteki adaletsiz dağılım ekseninde, temel sağlık ve sosyal korumanın küresel kamusal mal nitelikleri tartışılmaktadır. Özellikle küreselleşmenin hız kazanması, pandemi risklerinin artması, bölgesel çatışmaların şiddetlenmesi ve göç hareketlerindeki küresel artış gibi faktörler bu hizmetlerin yalnızca ulusal sınırlar dahilinde değil; küresel düzeyde iş birliği ve eşgüdüm çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini göstermektir. Bu nedenle çalışmada temel sağlık ve sosyal koruma arasındaki bağlantı, gelir düzeyi ve sağlık ilişkisi üzerinden ifade edilmektedir. Bu nedenle temel sağlık ve sosyal korumanın birbirini tamamlayan ve bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Ayrıca mevcut küresel sistemin daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Çalışma Örgütü, Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşların faaliyetleri incelenmektedir. Bu doğrultuda tez çalışmasında sunulan ulusüstü kuruluş önerisi kapsamında, kuruluşun idari yapılanması ve finansman mekanizması açıklanmaktadır. Finansman yapısı ise, temel sağlık ve sosyal korumaya yönelik mali alan oluşturulması, küresel sağlık vergisi ve temel sağlık ve sosyal korumaya yönelik küresel fon seçenekleri üzerinden açıklanmaktadır. Son olarak önerilen kuruluşun bu amaçları gerçekleştirebilmesi ve etkinliğinin artırılabilmesi adına iyi yönetişim ilkeleri doğrultusunda yapılandırılması gerektiği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses primary healthcare and social protection policies by referring to them as global public goods. It aims to propose a supranational organisation to ensure access to these services for all individuals worldwide. In this scope, the global public goods characteristics of primary health care and social protection are discussed based on public goods theory, market failures, human rights perspective, and inequitable distribution on a global scale. Due to factors such as the acceleration of globalisation, the increase in pandemic risks, the intensification of regional conflicts, and the global increase in migration movements, these services need to be evaluated within national borders and the framework of cooperation and coordination at the global level. Therefore, the link between primary health care and social protection is expressed through the relationship between income level and health. It is emphasised that these services complement each other and should be evaluated holistically. Additionally, the operations of international organisations such as the World Health Organization, the International Labour Organisation, the United Nations, and the World Bank are examined to gain a better understanding of the current global system. In this respect, the study explains the proposed supranational organisation's administrative structure and financing mechanism. The financing structure is presented by creating a fiscal space for primary health and social protection, a global health tax, and a global fund. Finally, it is discussed that the proposed organisation should be structured according to the governance principles to achieve these objectives and increase its effectiveness.