Effectiveness of project managers in Turkish construction industry
Türk inşaat sektöründe proje müdürlerinin etkisi
- Tez No: 503289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELİZ ÖZORHON ORAKÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Teknolojik ilerlemeler, inşai yöntemlerindeki değişiklikler ve proje bütçelerindeki değişim daha dinamik inşaat sektörü oluşmasına sebep olmaktadır. Projelere dahil olan her bir parti, özellikle proje müdürleri, sürekli değişen bu dinamik etkenlerle başa çıkmak zorunda kalmaktadır. Dinamik inşaat sektöründe proje müdürleri inşaat firmalarına rekabet avantajı sağlayan bir kaynak olabilir. Proje müdürleri aynı orkestra şefleri gibi projenin amaçlarına ulaşmak için projeye etkisi olan her bir bileşeni çok iyi şekilde koordine etmeleri gerekmektedir. Proje müdürleri projenin belirlenmiş zamanda bitmesi için projenin verimli şekilde yönetilmesini ve proje takımlarının koordinasyonunu sağlamaktadır. Proje başarısı ve kritik başarı faktörleri detaylı incelenerek proje verimliliği artırılması sağlanmaktadır. Proje müdürlerinin performansı proje başarısı üzerinde etkin rol oynaktadığından ötürü proje müdürlerinin etkinliği inşaatta sektöründeki kritik başarı faktörlerinden biridir. Bu çalışmanın iki ana amacı bulunmaktadır, birincisi; Türk inşaat sektöründeki proje müdürlerinin etkinliğinin etkisi, ikincisi ise; kritik başarı faktörlerinin Türk inşaat sektöründe başarıya etkisini araştırmaktır. Çalışmanın amaçlarına ulaşması için proje müdürlerinin etkinliğinde ve proje başarısında etkisi olan girdileri belirlememek adına detaylı kaynak taraması yapılmıştır. Bu girdiler arasındaki ilişki tanımlanmış ve önerilen model Türk inşaat firmalarından edinilen verilerle test edilmiştir. Önerilen modelin geçerliliğini kontrol etmek için Yapısal Eşitlilik Modeli kullanılmıştır. Bu çalışmanın bulgularından yola çıkarak proje müdürlerinin ve kritik başarı faktörlerinin Türk inşaat sektöründeki proje başarısına etkisi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Construction industry becomes more dynamic day by day. Changes in technology, construction methods, and project budgets cause more dynamic construction industry. Project participants especially project managers are obliged to deal with all these constantly changing components. In this dynamic construction industry, project managers (PMs) can be a main source of competitive advantage for construction companies. PMs are like orchestra chiefs, coordinate constantly changing components of the construction industry to reach project goals. For completion of assignments in predetermined time, PMs provide effective project with coordination of project team members. Efficiency of project can be improved with examination of project success and critical success factors. Performance of PMs on a construction project is mutually associated project success. In addition, effectiveness of PMs is itself one of critical success factors in the construction industry. The main target of this study is to determine effects of two important issues, the first one is effectiveness of PMs in the Turkish construction industry, and the second one is proportional effects of critical success factors on project success of the Turkish construction industry. In order to achieve the target of this research, a comprehensive literature review was conducted to determine the most convenient components that have effect on effectiveness of PMs and project success. Then, correlation between those components were identified and the proposed model was tested based on data collected from Turkish construction companies. Structural equation modeling (SEM) was used for testing the validity of the proposed model. Finally, effectiveness of project managers and proportional effects of critical success factors on project success of the Turkish construction industry is discussed by referring to structural equation modeling (SEM) analysis findings.