Identifying critical success factors for successful BIM-FM implementation in construction projects
İnşaat projelerinde başarılı BIM-FM uygulaması için kritik başarı faktörlerinin belirlenmesi
- Tez No: 765047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ÇOMU YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
FM'de (Tesis Yönetimi) BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) kullanımı dünya çapında giderek yaygınlaşmaktadır. Tasarım ve yapım aşamasında BIM uygulama başarısına odaklanan çok sayıda çalışmaya rağmen, BIM-FM uygulama başarısının nasıl değerlendirileceği konusunda fikir birliği yoktur. Tezin birincil amacı, BIM-FM entegrasyonu ile ilgili CSF'leri belirlemek ve önceliklendirmek ve Türk müteahhitler tarafından yürütülen projelerde faktörleri değerlendirmek için bir Analitik Ağ Süreci (ANP) modeli sunmaktır. Ayrıca tezin bir başka amacı BIM-FM uygulamasının nasıl daha etkili hale getirilebileceğine dair bilgi sunmaktır. Son olarak, BIM-FM süreçlerinde uzman olan Türk inşaat sektöründe çalışan profesyonellerin Türkiye'deki BIM-FM durumuna ilişkin bakış açılarını elde etmek ve listelenen faktörlerin yorumlanması amacıyla mülakatlar yapılmıştır. Bu hedeflere ulaşmak için, literatür taraması ve odak grup yardımıyla tanımlanan kritik başarı faktörleri paydaşlarla ilgili, teknolojiyle ilgili, tasarımla ilgili ve devir teslim süreciyle ilgili faktörler olarak gruplandırılmıştır. Bu çalışmada karşılıklı ilişkiler ve göreceli önem dereceleri hakkında veri toplamak için odak grup toplantıları yapılır. Daha sonra ANP methodu öncelikleri ve önem ağırlıklarını hesaplamak için kullanılır. BIM-FM entegrasyonu için en önemli beş faktör“Çalışanlar için BIM eğitimi”,“Liderlik desteği ve motivasyonu”,“Yetenekli/deneyimli personelin mevcudiyeti”,“Tesis Yöneticilerinin BIM sürecine erken katılımı”,“BIM'i potansiyel maliyet tasarruflarını arttırmak için kullanmak”ve en önemli iki kattegori“paydaşlarla ilgili faktörler ve ”tasarım süreci ile ilgili faktörler" olarak bulunmuştur. Türk inşaat sektöründe BIM-FM uygulamalarının mevcut durumu ve literatürde belirtilen avantaj ve engellerini değerlendiren bu model, sektör temsilcilerine BIM-FM entegrasyonunun etkinliğini analiz etmeleri için bir yol sağlamaktadır. Önerilen modelin bulguları, tesis yönetimi ve yüklenici firmalarının projelerini gözden geçirmelerine ve proje başarısını sağlamak için gerekli adımları atmalarına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The use of BIM (Building Information Modeling) in FM (Facility Management) is becoming increasingly common around the world, but despite a large number of studies focusing on BIM implementation success in design and construction, there is still no consensus on how to evaluate BIM-FM integration success. The primary goal of this research is to identify and prioritize BIM-FM related CSFs and offer an Analytic Network Process (ANP) model to evaluate factors in construction projects carried out by Turkish contractors. Its purpose is to provide some guidance on how to make BIM-FM deployment more efficient. It also intends to acquire insights on the state of BIM-FM integration in Turkey from professionals working in the Turkish construction sector who are specialists in BIM-FM processes, as well as interpret the CSFs listed. To achieve these objectives, identified CSFs are grouped into stakeholders-related, technology-related, design-related, and handover processrelated factors. The focus group sessions are used to collect data on interrelationships and relative importance ratings. ANP is then used to compute the priorities and importance weights.“BIM education and training for employees,”“Top leadership backing and motivation,”“Availability of capable/experienced personnel (both in FM and AEC),”“Early involvement of Facility Managers in the BIM process,”“Using BIM to maximize potential cost savings (return on investment of built assets)”success factors and“stakeholders related factors and ”design process-related factors" groups are among the essential findings of this study. Interviews are used to evaluate the final CSFs list and obtain input on the current status of BIM-FM integration in the Turkish construction sector and assess the advantages and barriers to BIM-FM integration indicated in the literature. This model gave industry representatives a way to analyze the effectiveness of their BIM-FM integration. The suggested model's findings may help FM and AEC organizations review their projects and take the required steps to ensure project success.