Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklara video modelle öğretim yöntemiyle sosyodramatik oyun öğretimi
Teaching sociodramatic plays to children with autism spectrum disorder through video modeling
- Tez No: 503292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR ÇİFCİ TEKİNARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, otizm spektrum bozukluğu olan çocuklara sosyodramatik oyun öğretiminde video modelle öğretim yöntemin etkililiğinin belirlenmesidir. Araştırma, yaşları 6 ile 9 arasında değişen otizm spektrum bozukluğu tanısı almış 3 erkek ve 1 kız çocuk ile yürütülmüştür. Araştırma, tek denekli araştırma modellerinden yoklama evreli çoklu yoklama modeline göre desenlenmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni deneklerin, manavlık oyununda manav ve müşteri rolüne ilişkin davranışları ve replikleri gerçekleştirmesidir. Araştırmanın bağımsız değişkeni ise video modelle öğretim yöntemidir. Araştırma sonunda otizm spektrum bozukluğu olan çocuklara sosyodramatik oyun öğretimi ile öğretim sürecinde kullanılan video modelle öğretim yöntemi ile ilgili sosyal geçerlilik çalışması yapılmış ve aile görüşleri incelenmiştir. Araştırmanın bulguları, video modelle öğretim yönteminin otizm spektrum bozukluğu olan çocuklara sosyodramatik oyun öğretiminde etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca deneklerin oyun içinde yer alan manav ve müşteri rollerine ilişkin öğrendikleri becerileri farklı kişilere genelleyebildiği ve öğretim oturumları tamamlandıktan 15 gün sonra yapılan izleme oturumlarında her iki role ait becerileri korudukları görülmüştür. Araştırmanın sosyal geçerlilik bulgularında ise deneklerin ailelerinin, öğretimi yapılan sosyodramatik oyuna ve kullanılan video modelle öğretim yöntemine ilişkin olumlu görüşlere sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out the effectiveness of video modeling to teach sociodramatic plays to children with autism spectrum disorder. The study was conducted in partnership with 3 boys and 1 girl aged 6 to 9 and diagnosed with autism spectrum disorder. The study was designed in accordance with the multiple probe design, one of the single subject research models. The dependent variable of the study is their behaviors and lines regarding the relation between a greengrocer and a customer as a part of a play. The study also looked into the views of the families about teaching sociodramatic plays to children with autism spectrum disorder, and the video modeling adopted to teach them. The findings of the study showed that video modeling is effective in teaching sociodramatic plays to children with ASD. In addition, the follow-up sessions proved that the subjects were able to adopt the skills, which were acquired as a part of the play to act as a greengrocer and a customer, for different roles, and maintain their skills for both roles even 15 days after the end of the teaching sessions. The social validity findings of the study indicated that the families of the subjects expressed positive views regarding the sociodramatic plays taught, and the video modeling.