Bazı üzüm çeşidi ve anaçlarının meristem kültürü yöntemiyle çoğaltılması
Propagation of some grape varieties and rootstocks by meristem culture
  1. Tez No: 50331
  2. Yazar: SERPİL GÖK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FUAT ERGENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama Bağından temin edilen Perlette ve Italia üzüm çeşitleri ile Rupestris du Lot ve Salt Creek Amerikan asma anaçları kullanılmıştır. Bunların meristem kültürü ile çoğaltılmasında, MS ortamına ilave olarak, kardeşlendirme aşamasında BA (0.0, 0.5, 1.0 ve 2.0 mg/I), köklendirme aşmasında IBA (0.0, 0.5, 1.0 ve 2.0 mg/1) ağırlıklı, BA ve IBA'nın 10 değişik kombinasyonu ile hazırlanan ortamlarda adı geçen genotiplerin performansları incelenmiştir. Bunun için, çeşit ve anaçların aktif büyüme dönemlerinde alman sürgün uçlarından, yüzey sterilizasyonundan sonra 0.1-0.2 mm büyüklüğündeki meristemler 0.5 mg/1 BA + MS'den oluşan meristem geliştirme ortamında kültüre alınmıştır. Meristemler, geliştirme ortamında kültüre alındıklarında çeşitlerde 6, anaçlarda 9 hafta sonra, 2-3 yapraklı sürgün haline geldiklerinde 10 farklı kardeşlendirme ortamına transfer edilmişlerdir. Kardeşlendirme ortamına transfer edilen sürgünlerden, 3 hafta içerisinde meydana gelen yan sürgünler tek tek ayrılarak tekrar aynı ortamlar üzerinde kültüre alınmışlardır. Bu işlem 5. alt kültüre kadar sürdürülürken, 3. alt kültürden itibaren, 3 ve daha fazla boğum içerenlerin bir kısmı 10 farklı köklendirme ortamında kültüre alınmıştır. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. Kardeşlendirme ortamlarında; kullanılan bütün genotiplerde BA'nın azalan dozlarına parelel olarak canlılık oranlarında bir düşüş görülmüş ancak, hiç bir ortamda bunun %70'in altına inmediği belirlenmiştir. Bu ortamlar içerisinde kallus oluşturan eksplantlann oranı, Perlette, Italia ve Rupestris du Lot'ta BA konsantrasyonlarına parelel olarak artmış, ancak Salt Creek anacında uygulanan tüm kombinasyonlarda kallus oluşumuna rastlanmamıştır. Sürgün oluşturan eksplant oranı ve her eksplantta oluşan sürgün sayısı bakımından Perlette, Italia ve Rupestris du Lot, 1.0 mg/1 BA + 0.5 mg/1 IBA ve 1.0 mg/1 BA + 1.0 mg/1 IBA kombinasyonlarını içeren ortamlarda en iyi değeri vermiştir. Salt Creek anacında ise en iyi sonuçlar BA'nın 2.0 mg/1 olduğu ortamlardan alınmıştır.Köklendirme ortamında; en iyi kök oluşumu, genelde hormonsuz ortamda ve IBA'nın BA içermeyen kombinasyonlarından sağlanmıştır. Salt Creek anacı 2.0 mg/1 IBA + 0.0 mg/1 BA içeren ortamlarda en kısa (9.3 gün) sürede kök oluştururken, Italia çeşidinde bu olay, 2.0 mg/1 IBA + 0.5 mg/1 BA ortamında en uzun (27 gün) sürede meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
63 7. SUMMARY In this study, Perlette, Italia grape varieties, Rupestris du Lot and Salt Creek American rootstock varieties obtained from Research Vineyard of the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, University of Çukurova were tested for micropropagation using meristem culture on MS medium supplemented with ten different combinations of BA (0.0, 0.5, 1.0 and 2.0 mg/1) and IBA (0.0, 0.5, 1.0 and 2.0 mg/I) during shoot proliferation and rooting stages. Meristems (0.1-0.2 mm), taken from shoot tips of the surface sterilized grape varieties and rootstocks during active growth period were placed on MS medium containing 0.5 mg/1 BA for shoot formation. Shoots obtained from the meristems after culturing on shoot formation media 6 weeks for grape varieties and 9 weeks for rootstocks were transferred to the ten different proliferation media. Adventive shoots obtained from shoots in 3 weeks time were seperated and placed on the same medium. Although this was repeated until 5 th subcultures after 3 rd subculturing, some adventive shoots which have 3 or more internode were transferred to the 10 different rooting media. The outcome of this study can be summarised as follows; In the proliferation media, the viability rate of all genotype were decreased parallel to degreasing concentrations of BA, but this rate was not found to be lower than of %70 in any medium combinations. The rate of explants which produced callus were increased parallel to the concentation of BA in Perlette, Italia and Rupestris du Lot, however callus formation was not obtained from the Salt Creek rootstock in all combinations tested. As far as the rate of explant which produced shoots and the number of shoots for each explant were concerned Perlette, Italia and Rupestris du Lot gave the best results on MS medium containing 1.0 mg/1 BA + 0.5 mg/1 IBA and 1.0 mg/1 BA + 1.0 mg/1 IBA, Salt Creek rootstock on MS medium with 2.0 mg/1 BA.64 In rooting media, the best rooting for all genotypes was obtained from the hormone free medium and the medium only supplemented with IBA. While the root formation of Salt Creek was obtained in the shortest time of period (9.3 days) on MS medium supplemented with 2.0 mg/1 IBA + 0.0 mg/1 BA, the longest time period (27 days) for the formation of root was observed for Italia cultivar on MS medium containing 2.0 mg/1 IBA 4 0.5 mg/1 B A.