Balcalı (Adana)'da buğdayda bulunan nematod türleri, populasyon dalgalanmaları ve verime olan etkilerinin belirlenmesi
Population dynamics of nematodes in a whealt field in Balcalı (Adana) and their effects on wheat yield
- Tez No: 50330
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İ. HALİL ELEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Balcalı (Adana)' da kıraç bir alanda yetiştirilen buğday tarlasında (250 da) bulunan nematodların populasyon dalgalanmaları 2 yıl süreyle (Ekim 1993-Kasım 1995) araştırılmıştır. Aynı zamanda bu tarlada tesbit edilen nematodların buğdayın agronomik özelliklerine ve ürüne olan etkisi çalışmanın ikinci yılında saksı denemesi ile belirlenmiştir. Nematodların populasyon dalgalanmalarını saptamak amacıyla tarlada 3' er dekarlık 2 alan belirlenmiş, bu alanların herbirinin 35 değişik noktasından ve toprağın 0-30 cm derinliğinden olmak üzere her ay örnekler alınmıştır. Laboratuvarda toprak örneklerinden nematodlar“Geliştirilmiş Baermann Huni Yöntemi”ne göre elde edilmiş ve teşhis edilerek sayımları yapılmıştır. Burada tesbit edilen nematod türleri içerisinde Pratylenchus thornei, Merlinius brevidens, M. microdorus, Rotylenchulus macrosomus ve Paratylenchus sp.' nin önemli türler olduğu dikkati çekmektedir. Bu türlerin 1993-1994 ve 1994-1995 buğday sezonundaki üreme güçlerinin sırasıyla 2.01-2.61, 0.52-35.8, 2.13-3.3, 0.24-8.9 ve 5.72-92.8 oldukları ortaya çıkarılmıştır. Bu türler arasında örneklemelerin hemen tamamında yüksek populasyon yoğunluklarında tesbit edilen P. thornei ' nin en önemli tür olduğu ve populasyon yoğunluğunun (100-1932 birey/ 100 mi toprak) bütün örneklemelerde literatürde bildirilen ekonomik zarar eşiğinin (42 birey/100 g toprak) çok üzerinde bulunduğu görülmüştür. Bu zararlının populasyon yoğunluğunun hem 1993-1994 hem de 1994-1995 üretim sezonunda hasat döneminde en yüksek düzeye çıktığı tesbit edilmiştir. Diğer bitki paraziti türlerden M. brevidens, R. macrosomus ve Paratylenchus sp.' nin de populasyon yoğunluklarının hasada yakın dönemde en yüksek noktaya ulaştığı tesbit edilmiştir. Çalışmanın ikinci yılında tarladaki populasyon çalışmalarına paralel olarak deneme alanından alınan topraktaki nematodların populasyon dalgalanması ve bunların buğdayın agronomik özelliklerine etkisi saksı denemelerinde ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla hiçbir uygulama yapılmamış olan saksılar yanında saksıların bir kısmında da nematodları elemine etmek için Nemacur (Phenamiphos) ve Methyl-bromid uygulanmıştır.Doğal koşullar altındaki saksılarda bitki paraziti nematodların populasyon dalgalanmaları ve üreme güçleri genellikle tarladakilere benzerlik göstermişlerdir. Yine Nemacur uygulanmış toprakta yetişen bitkilerin bin dane ağırlığı, dane ağırlığı, başak ağırlığı ve bitki ağırlığı bulaşık bitkilerden istatistiki olarak yüksek bulunmuştur. Kök ağırlığı, başak sayısı ve dane sayısı gibi özellikleri arasında ise herhangi bir fark bulunamamıştır. Nematodlarla bulaşık bitkilerde Nemacur uygulanmış olanlara göre % 18 oranında verim kaybı olduğu tesbit edilmiştir. Methyl-bromid uygulanmış bitkilerin ise kök ağırlıkları ve başak sayısı hem Nemacur ve hem de bulaşık bitkilere göre fazla olurken verim düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY Population dynamics of nematodes in a wheat field in Balcalı (Adana) and their effect on plant growth and yield parameters of wheat Population dynamics of nematodes in a wheat field (25 ha) in Balcalı (Adana) were studied between September 1993-November 1995. The effect of these nematodes on wheat growth and yield parameters was also determined in a semi-field experiment. For this purpose two plots, each 0.3 ha, were selected in this field. Soil samples consisting of 35 individual cores from each plot were collected at 0-30 cm soil depth every month. This study identified Pratylenchus thornei, Merlinius brevidens, M. microdorus, Rotylenchulus macrosomus and Paratylenchus sp. as most important species. The reproduction rate in field of these species valued 2.01-2.61, 0.52-35.8, 2.13-3.3, 0.24-8.9 and 5.72-92.8 in the 1993-1994 and 1994-1995 respectively. The number of P. thornei varied between 100-1932 individuals/100 ml soil, being much higher than the reported economic thresold of 42 individuals/100 ml soil. The population density of P. thornei was highest at harvest end of May. The population of M. brevidens, R. macrosomus and Paratylenchus sp. also peaked at harvest time. However, economic impact of R. macrosomus and Paratylenchus sp. on wheat is not known yet. The population dynamics and its effect on yield parameters and plant growth were determined in a semi-field experiment. Wheat was growing in pots filled with soil collected from field plot A. The nematodes were eleminated from control pots by Nemacur (Phenamiphos) and Methyl-bromide. The population dynamics amd reproduction rates of nematodes in the pot experiments were similar to those observed in field. Wheat yield of the Nemacur treated pots was estimated 18% higher than that of the nematode infected pots. The Nemacur treatment resulted in significant differences higher plant weight, ear weight and thousand corn weight of wheat compared to nematode infected pots. But there were statistically significant in root weight, ear number and com number between pots. The root weight and ear number in Methyl-bromide treated pots were higher than those of Nemacur-treated and nematode infested pots. However, several growth parameters were lower in the Methyl-bromide treated42 pots than in the nematode infested ones, indicating a strong impact of Methyl-bromide on plant growth, e.g., destruction of soil organismas.