Şehir içi günlük kullanım için bir taşıtın enerji ihtiyacının tespiti ve elektrik motoru tahrikli haline dönüştürülmesi
Determination of energy requirement of a vehicle for urban daily usage and conversion to an electric vehicle
- Tez No: 503325
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTAÇ GÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Günümüzde enerji ihtiyacının karşılanması için yaygın olarak fosil kaynaklı yakıtlar kullanılmaktadır. Ancak fosil kaynaklarının son tüketim tarihinin yaklaşması, çevreye ve özellikle yaşama verdikleri zarar göz önüne alındığında alternatif enerjilere yönelim zaruri bir hal almaktadır. Günlük hayatta kullanılan kişisel araçların artışı düşünüldüğünde, tahribatın büyük oranda arttığı göz ardı edilememektedir. Bu oranların aşağıya çekilmesi için en etkili yollardan biri; içten yanmalı motora sahip bu araçların yerine temiz enerjiye sahip elektrik motoru tahrikli araçların kullanılmasıdır. Bu çalışma; elektrik enerjisinin otomotiv sektöründe kullanılabilirliğini ve sağlayacağı faydaları somutlaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Günlük hayatta aktif ve yaygın olarak kullanılan bir aracın, genel kullanım profili saptanarak enerji ihtiyacı tespiti yapılmıştır. Enerji ihtiyacının tespitinin ardından günlük kullanım profiline ve enerji ihtiyacına uygun olarak elektrik motoru, motor sürücüsü ve batarya paketi seçimi yapılmıştır. Teorik olarak elektrik motoru tahrikli haline dönüştürülmesinin ardından enerji ihtiyacı tekrar tespit edilmiştir. İçten yanmalı motora sahip hali ile yakıt sarfiyatı, maliyet ve verimlilik açısından kıyaslamalar yapılarak kazanımlar ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulardan yararlanarak bir aracın elektrik motoru tahrikli hale dönüştürülmesi için gerekli olan teorik bilgi, çalışmanın içerisinde ayrıntılı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, fossil fuels are commonly used to meet energy needs. However, considering depletion of fossil resources, damage to the environment and especially life, it is necessary to turn to renewable energies. When, it is considered that the increase of the cars used in daily life, it cannot be ignored that destruction increases extensively. One of the most effective ways to reduce these rates is to use electric engine driven vehicle which have clean energy instead of vehicles with internal combustion engine. This research is conducted in order to materialise the utility of electric energy in automotive industry, and its benefits. Energy requirement of a commonly used car in daily life is determined the public usage profile. After determination the need of energy, appropriately to the daily usage profile and the energy requirement, electric motor, and motor controller, and battery packs are chosen. After it is conversion to electric-motor-driven condition theoretically, the energy requirement is determined again. Comparing in terms of fuel consumption, cost, and productivity with having the internal combustion engine, gains are evaluated in detail. The theoretical information which is necessary for conversion a vehicle into an electric motor using the obtained findings is presented in detail in the research.