Improvement of seismic behavior of soft clay foundations under embankments by geosynthetic encased columns: An experimental and numerical approach
Geosentetik donatılı taş kolonlar ile yumuşak temel üzerine inşa edilen toprak seddelerin sismik davranışının iyileştirilmesi ile ilgili deneysel ve nümerik bir çalışma
  1. Tez No: 503324
  2. Yazar: CİHAN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı, yumuşak zeminlere uygulanmış olan donatısız ve geosentetik donatılı taş kolonların dinamik yükler altındaki performas ve davranışının belirlenmesidir. Literatürde taş kolonların ve geosentetik donatılı taş kolonların dinamik yükler etkisi altındaki taşıma güçlerine ilişkin çalışma bulunmamaktadır. Yapılan doktora çalışması, tekil kolonların davranışı ve performansını araştırmanın yanı sıra kolonlarla desteklenecek olan altyapı seddelerinin deprem yüklerine karşı fizibiletisini araştırır. Alt yapı projelerine olan talepteki artış, projenin alanının elverişli zemin koşullarında olmasını zorlaştırmıştır. Saha koşullarının yumuşak ve taşıma kapasitesinin düşük zeminlerden oluştuğu durumlarda ve sismik riskin yüksek olduğu bölgelerde, seddeyi kolonlarla taşıtmak olası bir mühendislik çözümüdür. Bu çalışma kapsamında bahsedilen saha durumlarını ve deprem etkilerini araştırmak için iki adet büyük boylu deney düzeneği hazırlanmıştır. Deney düzenekleri proje ekibi tarafından tasarlanmış, geliştirilmiş, ürettirilmiş ve deneylerde kullanılmıştır. 1-g sarma masası deneyleri için bir adet rijit kutu ve bir adet de laminer kutu kullanılmıştır. Rijit kutu deneyleri ile saha koşullarında köprü ayağı, istinat duvarı ve palplaj perdesi gibi elemanlarca yanal olarak kısıtlanmış olan kolonların davranışı modellenmiştir. Laminer kutu deneyleri ise serbest saha koşullarına maruz kalan kolonlar modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is concerned with understanding the behavior and performance of ordinary and geosynthetic encased stone columns embedded in soft soils that are subjected to dynamic loads. There are almost no studies in the currently available literature on the dynamic load bearing characteristics of ordinary and geosynthetic encased columns. The study also aims to shed light into the prospect of supporting embankments founded on soft soils with geosynthetic encased columns. Growing demand of infrastructure embankments in soft soils that are located in areas of high seismicity potential necessitates such a study to be conducted. Within the scope of this study large scale test setups have been designed, developed, manufactured and experimented with. A rigid box and a novel large scale laminar box assembly is utilized for 1-g shaking table experiments. While the rigid box assembly is intended to be physical analogy of a group of geosynthetic encased columns that are laterally restrained with bridge abutments, retaining walls, and sheet piles; the laminar box is an analogy for the columns which are subjected to free-field conditions. The response and performance of the individual column and the column enhanced soft soil body are investigated. Major findings in the behavior of geosynthetic encased columns have been made with this dissertation study. A correlation between the Arias Intensity and dynamic reinforcement strain is observed. The beneficial effects of geosynthetic encased column inclusion have also been noted. The shear modulus of the soft soil is increased by almost an order of magnitude with an area replacement ratio of about 7 %.