Pricing European FX options by Heston model calibrated with historical spot prices
Avrupa tipi FX opsiyonlarının geçmiş spot verileriyle kalibre edilen heston modeli ile fiyatlandırılması
- Tez No: 503333
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET REFİK GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında, Avrupa tipi FX alım ve satım opsiyonları Black-Scholes ve Heston modeli ile fiyatlandırıldı. Finans çevreleri tarafından Black-Scholes modeli yaygın bir şekilde kullanılmasına rağmen, dayanak varlığın oynaklığı bu modelde ihmal edilir ve oynaklığın sabit olduğu kabul edilir. Ancak, bu varsayım gerçek piyasa hareketini yansıtmadığı için Avupa tipi opsiyonlar, oynaklığın sabit değil de stokastik olduğunu dikkate alan Heston modeli ile fiyatlandırıldı. Heston modele ait parametreler, Maksimum Olabilirlik Yöntemi ile geçmiş yıl EUR/TL kurları kullanılarak kalibre edilmiştir. Kalibre edilen parametreler gelecek yıllara ait EUR/TL kurlarını tahmin etmek için bir simülasyon algoritmasında kullanıldı. Bu, tahmin edilen parametrelerin opsiyon fiyatlama sürecinde kullanılabilir olup olmadığını gözlemlemek için yapılmıştır. Sonrasında, Avrupa tipi FX alım ve satım opsiyonları verilen spot ve kullanım fiyatları, iç ve dış faiz oranları ve vade günleri kullanılarak fiyatlandırılmıştır. Black-Scholes modeli de her iki modeli karşılaştırmak için opsiyon fiyatlandırılmasında kullanılmıştır. Buna ek olarak, model fiyatları ile gerçek fiyatlar da karşılaştırılmıştır. Model fiyatları ile gerçek fiyatlar arasındaki sapmalar Karekök Ortalama Hata ve Ortalama Göreceli Yüzde Hata analizleri ile açıklanmaya çalışılmıştır. Sayısal sonuçlar Heston modelin Black-Scholes modelinden üstün olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, European type of FX call and put options are priced by two methods, Black and Scholes Model and Heston Model. Despite the fact that Black and Scholes is widely used by finance environment, the volatility of the underlying asset is ignored and assumed to be constant. However, since this assumption does not reflect the real market behavior, European options are priced by Heston model which consider that the volatility is stochastic, not constant. Heston model parameters are calibrated by using historical EUR/TL exchange rates with the Maximum Likelihood Estimation (MLE) method. The calibrated parameters are used in a simulation algorithm in order to forecast the future EUR/TL exchange rates. This is done to observe whether estimated parameters are usable in the option pricing procedure. Then, European FX call and put options are priced for given spot and strike prices, domestic and foreign interest rates and maturities. Black and Scholes model is also used for option pricing in order to compare the performances of the two models. Furthermore, model prices are compared to the real market prices. The deviations between the model prices and real prices are tried to be explained by a Root Mean Square Error and Average Relative Percentage Error analysis. The computational results show that the Heston Model outperforms the Black and Scholes model.