Option pricing under delay effect
Gecikme etkisiyle opsiyon fiyatlama
- Tez No: 903929
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR UĞUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Fizik, ekoloji, biyoloji, ekonomi, mühendislik, finansal matematik gibi birçok alanda olaylar genellikle anında etki göstermez. Bunun yerine, gelecekteki durumları etki lerler. Bu sistemlerin nasıl çalı¸stı˘ gını ve davrandı˘ gını anlamak için, stokastik diferan siyel denklemlere (SDE) geçmi¸s olaylardan gelen bilgileri ekleyerek elde edilen sto kastik gecikmeli diferansiyel denklemler (SDDE) kullanılır. Bu nedenle, SDDE'ler gerçek hayatı daha iyi yansıtabildikleri için giderek daha fazla ilgi çekmektedir. Sto kastik kalkülüs kullanılarak tam çözümler bulmak genellikle çok zor ve bazen im kânsız oldu˘ gundan, SDDE'ler için bazı sayısal yöntemler geli¸stirilmi¸stir. En bilinen yöntemler Euler Maruyama ve Milstein yöntemleridir. Son zamanlarda, ekonomi ve f inans alanında, zaman gecikmelerinin rastgele ya da sabit olabilece˘ gi sistemler için opsiyon fiyatlandırması üzerine ara¸stırmalar yapılmaktadır. Bu tez, sabit bir gecikme süresi oldu˘ gunda SDDE'lerin genel formlarını anlamayı, bu denklemleri çözmeyi ve daha sonra bu denklemleri opsiyon fiyatlandırması için kullanmayı amaçlamaktadır. Gecikmeli geometrik Brown hareketini (GBM) takip eden dinamikler altında Avrupa tipi vanilla, Amerikan tipi vanilla, Avrupa tipi döviz, Avrupa tipi takas opsiyonlarının ve varlık fiyatının gecikmeli Heston modelini takip etti˘ gi Avrupa tipi vanilla opsi yonlarının fiyatlandırılması ele alınmı¸stır. Ardından gecikme teriminin fiyatlandırma sürecine etkisini görmek için bazı sayısal uygulamalar yapılmı¸stır.
Özet (Çeviri)
In many fields like physics, ecology, biology, economics, engineering, and financial mathematics, events often don't have an immediate effect. Instead, they impact future situations. To understand how these systems work and behave, we use stochastic delay differential equations (SDDEs), obtained by adding information from past events into stochastic differential equations (SDEs). Thus, SDDEs are gaining attention because they can better reflect real-life situations. Some numerical methods for SDDEs have been developed because it's often very difficult, and sometimes impossible, to find exact solutions using stochastic calculus. The most known methods are Euler Maruyama and Milstein methods. Recently, researchers in economics and finance have been studying option pricing for systems with time delays, which can be either random or fixed. We aim to understand the general structure of SDDEs while solving them when the time delay is fixed and then use the delayed dynamics for option pricing. The pricing of European vanilla, American vanilla, European foreign exchange and European exchange options whenever underlying dynamics follow delayed geometric Brownian motion (GBM) and European vanilla where the asset price follows the delayed Heston model are considered. Some numerical implementations are carried out to see the effect of delay term on the pricing process.