Effect of zinc additions and heat treatment on the microstructure and corrosion properties of the magnesium zinc alloys
Magnezyum çinko alaşımlarının mikroyapı ve korozyon özelliklerine çinko ilaveleri ve ısıl işlemin etkisi
- Tez No: 503348
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı; çinko (%0,5-1-2-3 oranlarında) ilavesinin ve ısıl işlem parametrelerinin, magnezyum çinko alaşımlarının mikroyapı, sertlik ve korozyon özelliklerine etkisini incelemektir. 400ºC'de çözeltiye alma ısıl işleminden sonra 8 ve 16 saatlik yaşlanma ısıl işlemine tabi tutulan numunelerin, döküm yapı ile karşılaştırmalı olarak, mikroyapıları optik ve SEM mikroskoplarında incelenirken, elektrokimyasal korozyon testinde ise potansiyodinamik polarizasyon değerleri elde edilmiştir. Yapılan çalışmalarda; mikroyapı incelemeleri sonucunda Zn miktarının artışıyla tane boyutunun küçüldüğü ve %3 Zn ilavesiyle MgZn intermetalik fazının oluştuğu gözlenmiştir. Sertlik deneyi sonucunda, Zn miktarının artmasıyla sertlikte %36'ya varan artış gözlenmiştir. Bu oran 8 saat ısıl işleme maruz kalmış numunelerde %39 iken, 16 saat ısıl işleme maruz kalmış numunelerde %58'lere kadar yükselmektedir. Elektrokimyasal korozyon testlerinde ise; döküm halde olarak alınan numuneler için, Zn miktarı arttıkça, Icorr ve CR, yaklaşık 5.7 kat artmıştır, diğer bir ifadeyle, Zn oranı arttıkça korozyona direnç azalmıştır. AZ03'ün galvanik çiftinde MgZn intermetalik fazının anot gibi davrandığı ve α-Mg matris fazının bir katot gibi davrandığı öne sürülebilir. Zn miktarı arttıkça, 8 saatlik ve 16 saatlik ısıl işlem sonrasında sırasıyla Icorr ve CR değerleri% 50 ve% 35 oranında azalmıştır. Diğer bir ifadeyle, 8 ve 16 saatlik ısıl işlemden sonra Zn oranı arttıkça korozyona direncin arttığı gözlenmiştir. AZ03'ün galvanik çiftinde α-Mg matris fazının bir anot görevi görmesi ve MgZn intermetalik fazının bir katod olarak davranması da bu durumu açıklayabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is; effects of zinc (0,5-1-2-3 wt.%) additions and heat treatment parameters on the microstructure, hardness and corrosion properties of magnesium zinc alloys. After the solution heat treatment at 400ºC, the samples subjected to 8 and 16 hour aging heat treatment. Microstructures were examined in optical and SEM microscopes, and potentiodynamic polarization values were obtained in the electrochemical corrosion test, compared to the casting structure. As a result of the microstructure studies, it was observed that the grain size decreased with the increase of Zn content and the MgZn intermetallic phase was formed by the addition of 3% Zn. As a result of the hardness test, an increase of hardness by 36% was observed with increase of Zn content. The increase in hardness value of the samples subjected to 8 hours of heat treatment was 39%, while the values of 16 hours of heat treated samples increased to 58%. For the as-cast samples, as the amount of Zn increased, Icorr and CR increased at around 5.7 fold, in other words, the corrosion resistant decreases as the Zn ratio increases. It can be suggested that in the galvanic couple of AZ03, MgZn intermetallic phase behaves as an anode and α-Mg matrix phase behaves as a cathode. As the amount of Zn increased, Icorr and CR values decreased by 50% and 35% after 8 hours and 16 hours of heat treatment respectively. In other words, the corrosion resistant increases as the Zn ratio increases both after 8 hours heat treated and 16 hours heat treated samples. It can also be suggested that in the galvanic couple of AZ03, α-Mg matrix phase behaves as an anode and MgZn intermetallic phase behaves as a cathode.