Supratentorial tümör cerrahisinde hedef kontrollü anestezi uygulaması uyanma kalitesini etkiler mi?
Does application of target control anesthesia during supratentorial tumor surgery effect the quality of recovery from anesthesia?
- Tez No: 503356
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVAL BOZTUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamızda supratentorial cerrahi geçirecek hastalarda BIS (Bispektral indeks) ve TOF (Train of four) monitörizasyonun bağlantılı olduğu ve bu yardımcı elemanlarının hedef değerlerine göre geri beslemeli olarak, anestezik ilaçların intravenöz otomatik olarak verildiği closed-loop yöntemiyle anestezi sırasında hipnoz ve kas gücünün ölçülmeden gerçekleştirilen klasik total intravenöz yönetimi; anestezi sırasında hemodinamik değişiklikler, uyanma süre ve kalitesine olan etkileri ve anestezik ilaç tüketimi açısından karşılaştırıldı. Etik kurul onayı alındıktan sonra, yaşları 20 ila 60 yıl aralığında, anestezi riski ASA-I ve II sınıfı olarak tanımlanan 32 olgu rastlantısal olarak sayıca eşit iki gruba ayrıldı. Grup Concert-CL closed loop yönteminin uygulandığı, Grup TIVA (Total intravenöz anestezi): Klasik TIVA yönteminin uygulandığı gruplardı. Anestezi uygulaması, Concert-CL grubunda BIS değeri 40-60 arasında olacak şekilde, kontrol grubunda hemodinamik değişikliklere müdahale edilerek sağlandı. Hemodinamik parametreler, uyanma-derlenme durumu ve kullanılan ilaç miktarları kaydedildi. P0.05). Derlenme döneminde izlenen 5.dakika“Modifiye Alderete”skoru benzer bulundu (p>0.05). Kullanılan ilaçlardan propofol, remifentani ve rokuronyum toplam dozu benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Classical total intravenous administration of anesthetic drugs without measuring hypnosis and muscle power during anesthesia by means of a closedloop method in which our study is connected to BIS (Bispectral index) and TOF (Train of four) monitoring in patients who will undergo supratentorial surgery and the anesthetic drugs are given with feedback in accordance with the target values of the assistants. Hemodynamic changes during anesthesia, duration and quality of awakening, and consumption of anesthetic medication were compared. After approval of the ethics committee, 32 cases were classified as ASA-I and II at risk of anesthesia between the ages of 20 and 60 years. Group Concert-CL was closed-loop methodapplied group. Group TIVA (total intravenous anesthesia) was classical TIVA methodapplied group. In the control group, anesthesia was provided by interfering with haemodynamic changes. In the Concert-CL group, anesthesia was provided by the values of Bispectral index between 40-60. Hemodynamic parameters, wake-up status and amount of drug used were recorded. p0.05). The 5th minute“Modified Aldrete”score was similar in the recovery period (p> 0.05). Total doses of propofol, remifentanyl and rocuronium were similar (p>0.05).