Triple-negatif meme kanseri hastalarında rank, rankl ve opg genlerindeki polimorfizmlerin belirlenmesi ve kemik metastazı üzerine etkisinin incelenmesi
Determination of rank, rankl and opg gene polymorphisms intriple-negative breast cancer patients and investigation of its effect on bone metastasis
  1. Tez No: 503364
  2. Yazar: ŞÜKRAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. ARZU ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Meme kanseri, kadınlarda en çok rastlanan kanser tipidir ve bunların %10-20'sini triple negatif meme kanseri (TNMK) oluşturmaktadır. Türkiye'de 2014 yılı kanser istatistikleri verilerine göre meme kanserlerinin %10,6'sının triple negatif olduğu saptanmıştır. TNMK, meme kanserinin en kötü prognozlu ve ölüm riski en yüksek olan alt tipidir. TNMK reseptör negatiftir. Yani ER (östrojen), PR (progesteron)ve HER2 (insan epidermal büyüme faktörü 2) reseptörlerinin üçünü de içermemektedir. Hormon reseptörleri negatif olduğu için kemoterapi dışında etkili bir tedavi bulunmamaktadır. Kadınlarda meme kanserlerine bağlı olarak en fazla kemik metastazı görülmektedir. RANK, RANK ve OPG, osteoblast ve osteoklast mekanizması üzerinde etkili olan tümör nekroz faktör (TNF) aile üyelerindendir. RANKL, RANK ile etkileşime girerek kemik rezorpsiyonuna sebep olmakta, OPG ile etkileşime girdiğinde ise kemik yıkımını inhibe etmektedir. OPG RANKL'ye bağlanarak, RANKL'nin RANK'a bağlanmasını önleyerek kemik kütlesinin ve iskelet bütünlüğünün korunmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada, PZR, RFLP ve agaroz jel elektroforezi tekniklerini kullanarak 45 triple negatif meme kanseri hastası (30 metastazsız triple negative meme kanseri hasta ve 15 kemik metastazlı triple negative meme kanseri hasta) ve 30 sağlıklı kontrol üzerinde RANK, RANKL ve OPG gen polimorfizmlerini ve bunların kemik metastazı üzerine etkisini inceledik. Çalışmamızın sonucunda; hasta ve kontrol grupları arasında RANK genotip ve allel dağılımları açısından anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). RANKL genotip ve allel dağılımları incelendiğinde kemik metastazı olan TNMK'lı hastalarda (p=0,011, %95 güven aralığı = 1,59-29,95) ve metastazı olmayan TNMK olan hastalarda (p=0,004, χ2= 8,14, OR: 4,75, %95 güven aralığı = 1,58-14,24) kontrol grubuna göre CC genotip taşıma sıklığı anlamlı olarak artmıştır. OPG genotip ve allel dağılımlarına bakıldığında kemik metastazı olan TNMK'lı hastalarda (p=0,004, %95 güven aralığı = 0,28-0,74) kontrol grubuna göre C alleli taşıma sıklığı anlamlı olarak artmıştır. Benzer şekilde TNMK'lı hastalarda hem CC genotipi (p=0,001, %95 güven aralığı = 0,04-0,40) hem de C alleli (p=0,001, %95 güven aralığı = 2,70-35,11) taşıma sıklığı sağlıklı kontrollere göre istatistiksel anlamlılık göstermiştir. Bu verilerin bu konuda ileride yapılacak çalışmalara ışık tutacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer in women and 10-20% of them are triple negative breast cancer (TNMC). According to data from cancer breast cancer statistics in 2014, Turkey has been the most common type of cancer in women compared to 24.9% according to a study conducted, it was determined that 10.6% of triple-negative breast cancer. Triple negative breast cancer (TNMC) is the lowest type of breast cancer with the worst prognosis and the highest risk of death. TNMC is the receptor negativity. That is, ER (estrogen), PR (progesterone) and HER2 (human epidermal growth factor 2) do not contain three of the receptors. Since hormone receptors are negative, there is no effective treatment other than chemotherapy. Breast cancer can cause distant metastases such as lung, liver, brain and bone. Women have the most bone metastasis due to breast cancer. RANK, RANK, and OPG are family members of tumor necrosis factor (TNF) that are effective on the osteoblast and osteoclast mechanism. RANKL interacts with RANK to cause bone resorption. When interacting with OPG, it inhibits bone destruction. OPG binds to RANKL, thereby preventing bone mass and skeletal integrity by preventing RANKL from binding to RANK. In this study, we evaluated RANK, RANKL and OPG gene polymorphisms on 45 triple negative breast cancer patients (30 triple negative breast cancer patients with no metastasis and triple negative breast cancer patients with 15 bone metastases) and 30 healthy controls using PZR, RFLP and agarose gel electrophoresis techniques, bone metastasis. At the end of our work; There was no significant relationship between RANK genotype and allele distributions between patient and control groups (p> 0,05). When RANKL genotype and allele distributions were examined, patients with TNMK with bone metastasis (p = 0,011, 95% confidence interval = 1,59-29,95) and patients with nonmetastatic TNMK (p = 0,004, χ2 = 8,14, OR: 4.75, 95% confidence interval = 1.58-14.24), the CC genotype carrying frequency increased significantly according to the control group. When OPG genotype and allele distributions were examined, C allele transport frequency increased significantly in patients with TNMK with bone metastasis (p = 0.004, 95% confidence interval = 0.28-0.74) according to the control group. Similarly, in patients with TNMK, both the CC genotype (p = 0.001, 95% confidence interval = 0.04-0.40) and the C allele (p = 0.001, 95% confidence interval = 2.70-35.11) frequency was statistically significant compared to healthy controls. We are convinced that this data will give light to future work in this regard.