10'dan az çalışanı olan iş yerlerinin iş güvenliğine yönelik algı düzeylerinin incelenmesi (Sakarya İli )
Investigation of perception levels for job safety of enterprices with less than 10 workers (a sample of Sakarya)
- Tez No: 503363
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, İşletme, Public Health, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Yapılan bu araştırmada küçük ölçekli işletmelerde çalışan bireylerin iş güvenliği algıları ile iş doyum düzeylerinin bazı demografik değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya küçük ölçekli işletmelerde çalışan 39 kadın ve 72 erkek olmak üzere toplam 111 birey dâhil edilmiştir. Araştırmaya katılan çalışanların iş güvenliği algılarının tespit edilmesinde Kılıç (2012) tarafından geliştirilen“İş Güvenliği Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışanların iş doyum düzeylerinin belirlenmesinde ise Weiss vd. (1967) tarafından geliştirilmiş olan“Minnesota İş Tatmin Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS 22.0 programında Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Spearman Korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda içsel tatmin, dışsal tatmin ve genel tatmin düzeylerinin orta düzeyin üzerinde olduğu, bunun yanında çalışanların iş güvenliği algılarının orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Demografik değişkenlere göre ele alındığı zaman araştırmaya katılan çalışanların iş doyum düzeylerinin cinsiyet, yaş grubu, medeni durum, mevcut iş yerinde çalışma süresi ve mevcut sektörde çalışma süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir (p>0.05). Buna karşılık çalışanların iş doyum düzeylerinin eğitim durumu ve aylık gelir düzeyi değişkenlerine göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Present study aims to examine the job security perceptions and job satisfaction levels of individuals working in small-scale enterprices according to some demographic variables. A total of 111 subjects,39 female and 72 male, working in small-scale enterprises participated in the study. The“Job Safety Perception Scale”developed by Kılıç (2012) was performed to determine the job safety perceptions of the subjects participating in the study. In the determination of job satisfaction levels of employees,“Minnesota Job Satisfaction Scale”by Weiss et al(1967) was practised. Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Spearman Correlation analysis in SPSS 22.0 program were performed in the statistical analysis of the data gathered in the study. At the end of the study, it was concluded that the levels of internal satisfaction, external satisfaction and general satisfaction were above the middle level, besides, workers' perceptions of job safety were moderate. When handled according to demographic variables, it was determined that the level of job satisfaction of the employees who participated in the study did not show any significant difference according to gender, age group, marital status, duration of working at current workplace and duration of working in current sector (p> 0.05). On the other hand, it was found that the job satisfaction levels of the employees showed statistically significant differences according to variables of the educational status and the monthly income level (p 0.05).