Uzay geriden kestirme yönteminin duyarlılığı
Sensitivity of space resection
  1. Tez No: 503397
  2. Yazar: ERDİ PAKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Konum belirleme günümüze kadar insanlığın uğraş noktalarından birisi olmuştur. Harita mühendisliği disiplininin en temel görevlerinden biriside konum belirlemektir. Bu ihtiyaç sebebiyle koordinat adı verilen değerler oluşturulmuştur. Koordinat bir referans noktasını baz alan ve konum bilgisi veren değerledir. Geçmişte lokal bir nokta referans olarak belirlenerek konum hesaplanırken, günümüzde global bir nokta referans alınarak koordinat hesaplama işlemleri yapılmaktadır. Geçmişte konum belirlemek için bir koordinat sisteminin gerekliliği ortaya çıkmıştır. Buna bağlı olarak çeşitli koordinat sistemleri oluşturulmuştur. Daha sonra koordinatların nasıl hesaplanacağı tartışma konusu haline gelmiş ve çeşitli koordinat hesap yöntemleri geliştirilmiştir. Gelişen teknoloji göz önüne alındığında geleneksel koordinat belirleme yöntemleri gelişmiş ve şimdiki halini almıştır. Ancak bu yöntemler hala gelişmeye ihtiyaç duymaktadır. Bir noktanın koordinatları yatay ve düşey konum olarak tanımlanır. Günümüzde kullanılan yöntemlerle yatay ve düşey konum belirleme ayrı ayrı iki adımda yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında, bu iki adımı tek adımda hesaplamak için Uzay Geriden Kestirme yönteminin kullanılabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Positioning has been one of the most interesting topic for humanity. Also it is the one of the most basic tasks of the geomatics engineering discipline. Due to this interest, values that are called coordinates were created. Coordinates are based on a reference point and give position information. Positioning was performed according to a local reference point in the past. Nowadays, coordinates are determined according to a global reference point. Coordinate Systems were designed to determine the location of a points. Coordinate Systems can be based on different reference point, so different coordinate systems have been created. Then, how to calculate the coordinates has become a matter of discussion. Therefore, various coordinate calculation methods have been developed. Depending on the developing technology, traditional coordinate determination methods have developed and reached their present form. However, these methods still need to be evolved. Coordinates of points are defined as the horizontal position and the vertical position. Horizontal and vertical position determination is performed in two separate steps with the currently used methods. Space Resection Method can calculate both horizontal and vertical position in one step. In this thesis study, the availability of the Space Resection Method was investigated.