Bazı bitkilerden elde elde edilen ekstraktların hastane izolatları metisilin dirençli Staphylococcus aureus ve Acinetobacter baumannii üzerine antibakteriyal etkilerinin araştırılması
Investigation of the antibacterial effect of extracts from some plants on hospital isolates methicillin-resistant Staphylococcus aureus and Acinetobacter baumannii
- Tez No: 503415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASHABİL AYGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, hastane ve kliniklerin bakteri yoğunluğunun fazla olacağı düşünülen çeşitli kullanım alanlarından Acinetobacter baumannii ve MRSA bakterilerinin izolasyonları yapılmıştır. Belirlenen yerlerden sürüntü örnekler alınmıştır. Karışık bakteri kültüründeki organizmalar morfolojik görünümlerine göre değerlendirilmiştir. Spesifik Staphylococcus görünümüne sahip olan bakteriler Mannitol Salt Agar'a ekilmiştir. A.baumannii olduğu düşünülen organizmalar ise Eosin methylene blue agar'a ekilmiştir. Seçici bir besiyer olan Mannitol Salt Agar, içindeki yüksek tuz konsantrasyonu ile stafilokok dışındaki diğer bakterilerin üremesini inhibe eder. S.aureus bu besiyerde sarı renk verir. A.baumannii Eosin methylene blue agar'da 1-2mm büyüklüğünde koloni oluştururlar. Bu yüzden kolay ayırt edilirler. Üretilen bakterilerin saf kültürleri elde edilmiş ve VITEK-2 cihazı ile tanımlanmaları doğrulanmıştır. Elde edilen bakteriler güncel olarak kullanımda olan 22 antibiyotik ile direnç profilleri saptanmıştır. Bakterilerin çeşitli virulans faktörleri (MRSA suşları için; metisilin direnci, hemoliz, DNase aktivitesi, slime faktörü, biyofilm oluşumu. A.baumannii suşları için; jelatinaz aktivitesi ve hareket testi) araştırılmıştır. Plantago major bitkisinin farklı çözücülerle elde edilen ekstraktları izole edilen bakteriler üzerinde test edilmiştir. Ayrıca Alchemilla vulgaris, Achillea millefolium ve Olea europaea seed ekstraktları da test edilmiştir. P.major bitkisinin mikroorganizmalara en iyi etki eden ekstraktı metanol ekstraktıdır. P.major bitkisinin de antibiyotiklerle sinerjik etkiye sahip olduğu görülmüştür. MRSA ve A.baumannii suşları üzerinde en fazla etkiye sahip olan diğer ekstrakt, Alchemilla vulgaris ekstraktıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, A.baumannii and MRSA bacteria were isolated from various usage areas where hospitals and clinics are thought to have a high bacterial contamination. Swab samples were taken from the designated places. The isolated organisms/pure cultures were evaluated according to their morphological appearance. The colonies presenting specific staphylococcus appearance were subcultured to Mannitol Salt agar medium. The organisms thought to be A.baumannii were transferred to Eosin methylene blue agar. Mannitol salt agar, a selective medium, inhibits the replication of bacteria apart from staphylococci with high salt concentration. S.aureus gives a yellow color in this medium. A.baumannii produce tiny colonies 1-2mm in size in Eosin methylene blue agar. Pure cultures of the bacteria were approved with VITEK-2 instrument. Antibiotic resistance profiles were detected with 22 antibiotics currently in use. Various virulence factors of bacteria (For MRSA strains; methicillin resistance, hemolysis, DNase activity, slime factor, biofilm formation. For A.baumannii strains; gelatinase activity and motility test) were investigated. Extracts of Plantago major plant with different solvents were tested on isolated microorganisms. Extracts of Alchemilla vulgaris, Achillea millefolium and Olea europaea seed were also tested. The most effective extract was the methanol extract of P.major microorganisms. The synergistic effect of P.major plant with antibiotics has been tested. P.major was found to have a synergistic effect with antibiotics.