Minor politics and its promises the case of Turkey
Minör siyaset ve vadettikleri Türkiye örneği
- Tez No: 503425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD ERTUĞRUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 379
Özet
Bu tez, hâkim siyaset anlayışı ve pratiğinden farklı, yeni bir siyaset alanı olarak“minör siyaset”i tanımlamayı ve kuramsallaştırmayı amaçlamaktadır. Minör siyasetin temel özellikleri ve nitelikleri, Spinoza, Nietzsche ve Deleuze ve Guattari'nin düşüncelerine referansla tartışılmaktadır. Dolayısıyla, bu çalışmanın amacı, kavramsal bir çerçeve geliştirerek, minör siyasetin farkını gösterebilmektir. Bu kavramsal çerçeveden hareketle, Türkiye'den seçilen bir örneklem üzerinde alan araştırması içermektedir. Bu araştırma kapsamında, gündelik yaşam deneyimlerinde kendini gösteren bazı alternatif oluşum ve eylemlilikler, minör siyaset bakış açısıyla ele alınıp incelenmektedir. Buna göre söz konusu oluşum ve eylemlilikler, ne derece temsil dışı, yatay işleyen, merkezî olmayan, tahakküm ilişkileri üretmeyen, içkin, çokluk temelli ve prefigüratif olduklarına göre değerlendirilmektedir. Kavramsal çerçeveye ve alan araştırmasının sonuçlarına göre bu tez, yeni bir siyaset alanı olarak minör siyasetin varlığını kanıtlamakta ve bu tür bir siyasetin sınırlılıklarını ve yetersizliklerini tartışmaktadır. Ayrıca bu tür bir siyasetin, dostça bir arada yaşam için vadettikleri üzerine düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to identify and theorize the“minor politics”as a new field of politics. It is different from dominant understanding and practice of politics. The main features and characteristics of minor politics are discussed with reference to the thoughts of Spinoza, Nietzsche and Deleuze and Guattari. Therefore, the attempt, of this study, is to distinguish minor politics by developing a conceptual framework. On this basis, it includes a field research on a sample from Turkey. In the context of this field research, certain alternative formations and activisms appearing in daily life experiences are considered and evaluated from minor political viewpoint. Accordingly, they are assessed to what degree they are non-representative, horizontal, decentralized, not producing relations of subjugation, immanent, based on multitude and prefigurative. According to the conceptual framework and the findings of the field research, the thesis attests the existence of minor politics as a new field of politics and discusses its limitations and shortcomings. Moreover, its promises for friendly human togetherness are reflected.