Determining and simulating the best possible system architecture of project-based ERP systems in construction industry
Türk inşaat endüstrisinde proje tabanlı kurumsal kaynak planlaması (KKP) sistemlerinin en muhtemel sistem mimarisinin belirlenmesi ve simülasyonu
  1. Tez No: 503468
  2. Yazar: EMRAH ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELİZ ÖZORHON ORAKÇAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 468
Özet
İnşaat Endüstrisi ekonomiye en büyük katkı sağlayan endüstrilerden biri olmasına rağmen, inşaat endüstrisinin oldukça parçalanmış yapıya sahip, verimsiz, proje odaklı bir endüstri olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, inşaat endüstrisi, yüksek kalite performans ölçümü, proje izleme ve denetleme, maliyet verimliliği, güvenlik ve sürdürülebilirlik konularının olmamasından dolayı, daima düşük performansı yönünden eleştirilmektedir. Bu verimsizliğini aşabilmek için, bilgi teknolojileri (BT) ve bilgi sistemleri (BS) de dahil olmak üzere bazı çözüm önerileri uzun zamandır sunulmaktadır. Tüm projelerin birbirinden farklı olması nedeniyle, bazı benzersiz zorluklar oluşmaktadır. Kurumsal kaynak planlaması (KKP) sistemleri bir inşaat firmasındaki farklı departmanların veritabanlarını ve bilgi birikimlerini entegre eden bir sistem sunmaktadır. Fakat, inşaat şirketlerinin tümünün, tüm proje yönetim operasyonlarını otomatize eden sıradan bir BT sistemi ile, inşaat kurumsal kaynak planlaması'nın (İ-KKP) tüm fonksiyonlarının yerini tutması kolay değildir. Bu noktada, İ-KKP sistemleri inşaat şirketlerine bu verimsizlik, departmanların parçalanmışlığı ve düşük performans meselelerini aşmak için çok daha entegre ve verimli bir sistem sağlamaktadır. Fakat standart KKP sistemleri proje-tabanlı inşaat organizasyonları için tam olarak uygun değildir. Düzgün ve etkili bir performans gösterene kadar, herhangi bir inşaat organizasyonuna özel hazırlanmış bir İ-KKP'nin standart KKP sisteminden dönüştürülme süreci de çok uzun uygulama süreçleri alabilmektedir. Bundan dolayı, iyi tanımlanmış ve hazırlanmış bir İ-KKP sisteminin hazırlanabilmesi için inşaat endüstrisinin beklentilerinin ve ihtiyaçlarının tanımlanması, ve proje tabanlı İ-KKP sistemlerinin en muhtemel sistem mimarileri elemanlarının tanımlanması ve incelenmesi kritik rol oynamaktadır. Bu tezde, altı adet vaka çalışması ve bir adet anket üzerinden toplanan veriler ile bu konu çalışılmıştır. Sistem mimari elemanlarının kılavuzluk edilip yönlendirilmesi ve araştırmalardan gelen verinin teorik altyapısının oluşturulup açıklanabilmesi için ARIS House metodu kullanılmıştır. Tezin sonunda, örnek bir grafik kullanıcı arayüzü de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Even though the construction industry is one of the largest contributors to the economy, it is considered as one of the highly fragmented, inefficient, and project oriented industries. Also, the construction industry has always been criticized for its low performance due to lack of high quality performance evaluation, project monitoring, cost effectiveness, security, and sustainability. In order to overcome this ineffectiveness, several solutions have long been offered including adaptation of information technology (IT) and information systems. Since each project is unique, they create some distinct challenges. Enterprise Resource Planning (ERP) systems present an integrated system that has the knowledge and databases of the different departments in a construction company. At this point, Construction Enterprise Resource Planning (C-ERP) systems provide construction companies with much more integrated and effective system to overcome this ineffectiveness, fragmentation of departments and low performance issues. However, regular ERP systems is not completely suitable for project-based construction organizations and transforming a regular ERP system to a tailored C-ERP system for a construction organization can have very long implementation periods until a smooth and efficient performance. Therefore, identifying the needs and expectations of construction industry for a well-defined and prepared C-ERP system, and determining and examining best possible system architecture components of project based C-ERP systems plays crucial role. In this thesis, this subject is studied based on data collected through six real experience case studies and a questionnaire survey. Architecture of Integrated Information Systems (ARIS) House methodology is used to guide the components of system architecture and to build and to explain theoretical background of the data comes from researches. At the end of the thesis, a sample Graphical User Interface (GUI) is also presented.