Bazı soy metallerinin N,N-dialkilin-N-benzoil tiyoüre türevleri ile şelatlarının sentezlenmesi
  1. Tez No: 50347
  2. Yazar: FATMA KARİPCİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT KÜLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ilk olarak N.N-dlpropil-N'-benzolltlyoüre ( DPBT ) ve N,N- dihekziI-N'-benzoiltiyoüre ( DHBT) ilgantları sentezlendi.Daha sonra Pt, Pd, Ru ve Re tuzlarının sulu çözeltileri ile ilgantların alkollü çözeltisi uygun şart larda reaksiyona sokuldu ve ML2 ve ML3 bileşimlerine sahip metal selatları sentezlendi. Sentezlenen selatlar etanol İle yeniden krlstallendirilerek saflaştırıldı. Saflaştırılan metal selatlarının bazı yapısal özellikleri XRD, erime ve bo zunma tepkimeleri DTA/TG, fonksiyonel grupların titreşim bandları IR ve molekülün absorpsiyon bandları da UV-visible spektrometrisi ile İncelendi. X-ısınları toz difraksiyon yöntemi İle yapılan incelemeler metal selatlarının benzer kristal sistemlerine sahip olduğunu, diferansiyel termal analiz ve termal gravimetri çalışmaları bunların 50-200°C arasında eridiklerini ve 150-850°C arasında bozunduklarını, Infrared spektrometre ölçümlerl se latların benzer fonksiyonel gruplar ve benzer titreşim bandlarına sahip ol duklarını, UV-visible spektrometrik çalışmaları da bütün selatların benzer ¦k-k* geçiş bandlarına sahip olduklarını göstermiştir. Buna göre hem DPBT ve hem de DHBT llgantları soy metallerin grup ola rak herhangi bir matriksten ayrıştırılmasında ve tayininde analitik amaçlı olarak 150°C* nin altında rahatlıkla kullanılabilecek özelliklere sahiptirler. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, N.N-Hipropyl-N'-benzoylthiourea ( DPBT ) and N,N-dihexyl- N'-benzoylthiourea ( OHBT ) as llgands were previously synthesized. After, aqueous Pt, Pd, Ru and Re salt solutions were reacted with alcoholic ligand solution at the suitable conditions. Metal chelates, which have ML2 and ML3 compositions, wire recrystallized by ethanol. Structural properties by XRD, melting and decomposition reactions by DTA/TQ, vibration bands by IR and absorption bands of the metal chela tes and llgnds by UV-visible spectrometry had been performed. Metal chelates have similar crystal systems, which were investigated by x-ray powder diffraction method. These chelates melted between 50-200°C and decomposed between 150-850°C by studying with dlfferantlal thermal analysis and thermal gravimetry. Metal chelates have similar functional groups and similar vibration bands by using infrared spectrometer and all chelates have similar 7r-7r* transition bands, which were by UV-visible spectrometry studies:. Therefore, the proper'les of both of DPBT and DHBT chelating agents make possible seperatlon of the noble metals from any kind of matrices and their easy determination under 150°C as analytically. VI