Grup kümeleri üzerindeki regüler çarpımlar
Regular products on the set of groups
- Tez No: 50348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİME EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
VII ÖZET Gruplar kümesi üzerinde tanımlı regüler çarpımlar genel olarak birleşme özelliğini sağlamazlar. Bu tezin ikinci bölümünde bir regüler çarpım tanımlanmış ve birleşmeli olmadığı gösterilmiştir. Bir regüler çarpımın birleşmeli olmadığını gösterebilmek için genel bir yöntem yoktur. Bu sebeple ikinci bölümde yapılan her örnekte farklı yöntemler kullanılmıştır. Serbest ve direkt çarpımlar, değişme ve birleşme özelliklerine sahip olan regüler cebirsel işlemlerdir. Bu çalışmada, kelime çarpımları kullanılarak, bu işlemlerden farklı fakat ortak özelliklere sahip çarpımların bir sınıflandırılması yapılmıştır. Sonuç olarak, verilen iki grubun kelime çarpımları hesaplanmış ve ikinci dereceden devirli grupların bütün regüler çarpımlarının dihedral gruplar olduğu ispatlanmıştır. Ayrıca, bu çarpımların birleşmeli ve değişmeli olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY Generally, algebraic operations defined on the set of groups do not satisfy the associative law. In the second section of this study, a regular product has been introduced and it has been showed that this product is not associative. There is no general method to show that a regular product does not satisfy the associative law. Therefore, different methods have been used in each example in the second section to show that they are nonassociative. The free and the direct products are the regular algebraic operations which have the commutative and associative properties. In this study, a classification of products that is different from these products, but has common properties has been given by using the verbal products. Finally, the verbal products of two groups chosen specifically have been calculated and it has been proved that all regular products of second order cyclic groups are dihedral groups. Furthermore, it has been showed that these products are commutative and associative.