Metil-alkol-benzin karışımlarının otto motorlarda performans ve emisyona etkisi
Performance of emission characteristics of spark ignition engine fuelled by methanol-petrol blends
  1. Tez No: 50349
  2. Yazar: ZEKERİYA KARADURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KADİR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu çalışmada metil alkol benzin karışımlarının Otto motorlarda motor performansı ve egzoz emisyonlarına etkileri araştırılmıştır. Deneylerde ilk olarak benzin kullanılıp, motor performans testleri ve egzoz analizleri 3 gaz kelebeği konumu (1/3, 2/3, 3/3) için yapılmıştır. Daha sonra aynı deneyler benzine % 10, 20, 30, 40, 50, 75 oranlarında metil alkol karıştırılarak tekrarlanmıştır. Metil alkol kullanılarak elde edilen performans ve emisyon sonuçlan, benzin ile çalışılması durumunda ölçülen neticelerle karşılaştırılmış, motor konstrüksiyonunda yanma verimini artırmak ve emisyon miktarını düşürmek için yeni değişiklikler önerilmiştir. Bu çalışmanın amacı, petrol yakıtlarına alternatif olabilecek yakıtlardan metil alkolün benzinli motorlarda kullanılabilirliği araştırılmıştır. Deneyler sonucunda, metil alkol+benzin karışımı kullanılması durumunda benzin kullanılmasına nazaran motor performansında fazla değişiklik görülmemiştir. Ayrıca egzoz emisyonlarının düştüğü saptanmıştır. Son yıllarda ülkemizde hava kirliliği hızlı bir artış göstermekte ve hava kirliliğinin % 50' den fazlası otomobillerden kaynaklanmaktadır. Bunu azaltmanın en önemli yollarından birisi alternatif yakıt kullanmaktır. Gümrük birliğine girmemizle birlikte Avrupa Birliği'nin emisyon standartlarını kullanacak olmamızdan dolayı bu çalışma büyük önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
67 SUMMARY In this study, usability of petrol+methanol blends in Otto engines as a fuel and its effect on engine performance and exhaust emissions have been investigated. Firstly, engine performance tests and exhaust gas emissions have been measured with three throttle positions (1/3, 2/3, 3/3) using petrol and later, same experiments have been carried out with % 10, 20, 30, 40, 50, 75 petrol+methanol blends. Experimental results of engine performance and emissions obtained by using petrol+methanol blends have been compared with results of using petrol. New changes for the engine construction have been proposed for the increased combustion efficiency and reduced exhaust emissions. The aim of present research is investigation of methanol as an alternative fuel and their usability in Otto engine instead of petrol. As a result of these experiments, there is no more variety on engine performance between on the case of using metil alcohol mixture and using petrol. In addition this, the- reduction of harmfull exhaust emissions has been observed with using methanol+petrol blends instead of pure petrol. In nowadays, air pollition increases very rapidly and more than half of the air pollution is caused by vehicles. One of the important ways to reduce it that using alternative fuels. This work has a importance, due to using European Communities Emission Standards, with the participating to the Custom Community.