Sivas ili genelindeki orta öğretim kurumlarının iç içe varyans analizi yöntemiyle karşılaştırılması
The comparison of secondary education institutions in Sivas province by using nested anova method
- Tez No: 503482
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA GÖKALP GÖKTOLGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İstatistik, Education and Training, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de Sivas ilinde, 2013 ve 2014 eğitim öğretim yıllarında il genelinde ortaöğretim kurumlarından mezun olup üniversite sınavına giren öğrencilerin kazanan sayıları, bir kuruma yerleşen öğrenci sayıları ve puan türlerine göre; yerleşim yerlerinde yani merkez ve ilçelerinde karşılaştırılması ele alınmıştır. Yapılan literatür taramasında İç-içe varyans analizi (ANOVA) ile ilgili birçok çalışma bulunmaktadır. Buna rağmen Türkiye'de eğitim öğretim alanında çok fazla tercih edilmediği de gözlemlenmiştir. İncelenecek olan Milli Eğitim Bakanlığı okullarındaki sistematik yapının bu yöntemle daha iyi analiz edilip doğru sonuçlara ulaşılacağı düşüncesi ile iç içe varyans analizi bu çalışmada uygulama yöntemi olarak tercih edilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı ve Öğrenci Seçme yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 'nin veri tabanı kullanılarak elde edilen verilerin, SPSS.21 istatistik paket programında analizleri yapılmıştır. Çalışmada Sivas ilindeki merkez ve ilçelerde eğitim öğretime aktif devam eden 2013 yılında 94 okul, 2014 yılında 103 okul incelemeye dâhil edilmiştir. Elde edilen sonuçlarda 2013 ve 2014 yıllarında, yıllar arasında kazanan öğrenci sayısı ve yerleşen öğrenci sayısında önemli bir fark görülmemiş olsa da, okul türlerinde anlamlı farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca YGS Puan türlerinde yıllar arasında hem merkez hem ilçelerde önemli farklılık olduğu görülmüştür. Ele alınan başka bir başlık da yerleşim yerlerinin kazanan sayısına göre karşılaştırılma olmuştur. 2013 yılında merkez ve ilçeler karşılaştırıldığında öğrenci seçme sınavını kazanan sayısında önemli farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir. 2014 yılında da merkez ve ilçeler karşılaştırıldığında 2013 yılında olduğu gibi kazanan sayısında önemli farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in Sivas Turkey, in the academic year 2013 and 2014 studens gratuated from secondary schools are compared with the winning number of students and a type of score settling; in the settlement , in the center and the districts. There are many studies about the variance analysis (ANOVA) in the literature research conducted. Neverthless this was also observed not to be preferred a lot in the field of education and training in Turkey. The analysis of variance in the systematic structure of the schools of the Ministry of National Education which are going to be examined well, is preferred as the method of application in this study. The data obtained by using the database of the Ministry of Education and Student Selection and Placement Center (ÖSYM) was analyzed in SPSS.21 statistical package programme. In the study 94 schools in the year of 2013 and 103 schools in 2014 that goes on education actively, were included in the study in the centers and districts of province of Sivas. In the results, no significant difference was seen between the number of students earning and the number of students who have settled in the years between 2013 and 2014. It was also seen that there was a significant difference in the YGS score types in both centers and districts over the years. Another topic that is analysized, is the comparison of the number of winner of settlements. When the centers and districts are compared in 2013 , it is obsorved that there are significant differences in the number of student selection exams winning. In 2014 when the centers and districts are compared it is observed there are significant differrences in the number of winners as in 2013.