Türkiye Muhasebe Standardı 41 tarımsal faaliyetler standardına göre tarım muhasebesi: Elma üretimi yapan bir tarım işletmesi uygulaması
Turkish accounting standards 41 agriculture standards according to farm accounting: Application on an apple production farm
- Tez No: 503484
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS CERAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Çalışmada Türkiye'de ticari öneme sahip elma üretimi gerçekleştiren bir tarım işletmesinde, TMS 41 Tarımsal Faaliyetler Standardına Göre Tarım Muhasebesi uygulamaları konu edilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde tarım kavramı, tarımsal üretimin yapısı, tarım işletmeciliği, elma ve meyve fidancılığı sektörü incelenmiştir. İkinci bölümde tarım muhasebesi ve Tarımsal Faaliyetler Standardına göre muhasebeleştirme ilkelerine yer verilmiştir. Son bölümde ise Türkiye'de ticari öneme sahip elma üretimi gerçekleştiren bir tarım işletmesinde, TMS 41 Tarımsal Faaliyetler Standardına Göre Tarım Muhasebesi uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu bölümde Direkt İşçilik ve Direkt İlk Madde ve Malzeme Giderlerinin hesaplamaları üretim işlemleri esas alınarak gerçekleştirilmiştir. Hasat sonrası elde edilen tarım ürünlerinin piyasa değeri gerçeğe uygun değer üzerinden“gerçeğe uygun değer”ve“gelir”olmak üzere iki farklı yaklaşımla finansal tablolara aktarılmıştır. Taşıyıcı bitkilerin gerçeğe uygun değeri maliyet ve bugünkü değer yaklaşımı kullanılarak hesaplanmıştır. Çalışmadan elde edilecek çıktıların bu yönleriyle meyvecilik ve meyve fidancılığı sektöründe faaliyet gösteren tarım işletmelerinin muhasebeleştirme sürecine ve yatırım kararlarına olumlu katkıda bulunabileceği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, an agricultural company that performs in Turkey on the apple production of commercial importance, Farm Accounting practices by IAS 41 Agriculture Standard has been subject. In the first part of the study, the concept of agriculture, the structure of agricultural production, agribusiness management, apple and fruit nursery sector were examined. In the second chapter, accounting principles are given according to the Farm Accounting and IAS 41 Agriculture Standard. Also in this section and calculating the direct labor direct raw materials and consumables, it was carried out based on production processes. Market values of agricultural products obtained after harvest were transferred to financial tables with two different approaches, namely“fair value”and“income”, based on fair value. Bearer plants fair value was calculated using two methods, cost and present value approach. The output to be obtained from the study of accounting in the process of agribusiness in the sector of nurseries and cultivation of fruit and can be expressed in these aspects can contribute positively to the investment decision.