Çalışma sermayesi yönetiminin işletme karlılığına etkisi: Borsa İstanbul uygulaması
The effects of working capital management on firm's profitability: Borsa İstanbul application
  1. Tez No: 545522
  2. Yazar: ESAD ZÜRARE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YILMAZ TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İşletmelerin amaçlarını gerçekleştirebilmesi, tam kapasite ile çalışabilmesi, satış hacmini arttırabilmesi, mali açıdan güç duruma düşmemesi ve kârlı bir şekilde büyümesini devam ettirebilmesi için çalışma sermayesinin etkili ve verimli yönetimi son derece önemlidir. Bu yüzden işletme, çalışma sermayesini ne kadar etkili yönetirse, faaliyetleri için gerekli olan borçlanma ihtiyacını da o ölçüde azaltmış olur. Çalışmada; BİST İmalat sanayi sektöründeki firmaların çalışma sermayelerinin etkili yönetiminin firma kârlılığına etkisinin olup olmadığı, var ise nasıl bir düzeyde ve hangi yönde olduğu sorularına cevap aranmaya çalışılmıştır. Araştırmada, 2010-2018 yılları arasında faaliyetlerini kesintisiz bir şekilde sürdüren Borsa İstanbul'a kayıtlı 102 imalat sanayi firmasının üçer aylık (çeyreklik) finansal verilerinden yararlanılmış ve panel veri analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışma genelinde çalışma sermayesi yönetiminin işletme likiditesi ile ilişkisinin büyük önem taşıdığı ve işletmenin amaçlarını gerçekleştirebilmek için doğru bir şekilde yönetilmesinin önemli olduğu görülmüştür. Çalışma sonucunda ise firmaların bağımsız değişkenlerinden Nakit Ticaret Süresi, Alacak Dönüşüm Süresi, Borç Ödeme Dönüşüm Süresi ve kontrol değişkenlerinden Kaldıraç Oranı'nın Aktif Karlılığı ile negatif yönlü bir ilişkide olduğu ve Cari Oran ve Firma Büyüklüğü kontrol değişkenlerinin de Aktif Kârlılığı ile istatistiki olarak pozitif yönde bir ilişkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen bulguların; yatırımcılar, araştırmacılar ve işletmelerin üst düzey yöneticileri açısından faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Effective and efficient management of working capital is extremely important for enterprises in order to achieve their objectives, to work at full capacity, to increase sales volume, not to be financially difficult and to continue to grow profitably. Therefore, the more effectively the enterprise manages its working capital, the less the need for borrowing for its activities. In this study, answers have been sought to the questions; whether the effective management of the working capital of the firms in the BIST manufacturing industry sector has an impact on the firm profitability and If there is, at what level and in what direction? The quarterly financial data of 102 manufacturing industry firms registered to Borsa İstanbul that continue their activities in an uninterrupted manner between the years 2010-2018 were utilized and the panel data analysis method was used. It is observed that the relationship between working capital management and business liquidity is of great importance throughout the study and that it is important to manage the business accurately in order to realize its objectives. As a result of the study, it is concluded that the firms had a negative relationship with the Active Profitability of the Leverage Ratio from the Cash Trade Time, Receivable Transformation Time, Loan Payment Transformation Period and control variables, and the Current Ratio and Firm Size control variables were also statistically significant with the Active Profitability. It is believed that the results obtained in the study will be beneficial for investors, researchers and enterprise's senior managers.