Cam tornası ve çömlekçi çarkı ile artistik cam uygulamaları
Artistic glass applicati̇on with glass late and potter's wheel
- Tez No: 503494
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN TERVİEL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
'Cam Tornası ve Çömlekçi Çarkı İle Artistik Cam Uygulamaları' araştırması, torna kültürü içinde özellikle cam torna yönteminin, cam sanatçıları ve akademik camiada yeni bir konu olması nedeniyle seçilmiştir. Bu araştırma ile seramik disiplinini ve eğitimini almış kişilerin, seramik şekillendirme yöntemlerini, özellikle çömlekçi çarkını kullanarak cam malzemeyi nasıl şekillendirebileceğini göstermek ve artistik cam tabak formları şekillendirmek amaçlanmıştır. Çalışma iki bölümde ele alınmış; birinci bölümde; camın tanımı, tarihi, özellikleri ve çömlekçi çarkının tarihinden cam tornanın bugün mevcut formuna nasıl ulaştığı konusu, cam torna yönteminin ne olduğu, tanımı, nasıl çalıştığı incelenmiştir. Endüstriyel yöntem olarak kullanılan cam tornasının ve borosilikat cam malzemenin sanatsal cam form elde emek için, cam şekillendirme ve dekor süreçleri fotoğraf görselleri ve açıklamalar şeklinde anlatılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise, çömlekçi çarkı yöntemiyle, seramik açık kalıplar imal edilmiş, kalıplar üzerinde şeffaf, renkli ve genellikle 3mm kalınlığında yuvarlak, düz cam plakaların füzyon fırınında ısıl işleme tabii tutularak şekillendirilmeleri yapılmıştır. İki cam arasına kil, emay ve cam boyaları ile yapılan dekor uygulamaları, çökertme ve cam hamuru (pate de verre) teknikleri ile geleneksel Çanakkale seramiklerinin yayvan tabak formları ve desenleri yorumlanmıştır. Geleneksel ve endüstriyel alanda evrensel düzeyde bilinen ve kullanılan tornanın, sanatsal ifade olanakları seramik torna ve cam tornası çerçevesinde çok yönlü olarak incelenmiş ve araştırma kapsamında özgün uygulamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research of 'Artistic Glass Applications with Glass Lathes and Potter's wheel' has been chosen because of the fact that glass lathe method particularly in glass culture, is a new subject, glass artists and academic community. With this research, it has been aimed to show how people who have obtained the ceramic discipline and education can shape glass materials by using ceramics shaping methods, especially the potter's wheel, and shape artistic glass plate forms. The study has been deal with two parts; in the first part; the definition, characteristics, and history of the glass, the subject of how the potter's wheel has reached the present form of the glass lathe, what the glass lathe method is, and how it works have been examined. In order to obtain artistic glass form of glass lathe and borosilicate glass used as industrial method, glass shaping and decoration processes have been tried to be explained as photographs and explanations. In the second part, ceramics open moulds have been produced by the potter's wheel method, and transparent, coloured and generally 3mm thick round, flat glass plates on the moulds have been heat- treated and shaped in a fusion furnace. The decoration applications made with clay, enamel and glass paints between the two glasses, the techniques of sinking and glass dough (pate de verre) and the broad plate forms and patterns of traditional Canakkale ceramics have been interpreted. The artistic expression possibilities of the lathe known and used universally on the level of the traditional and industrial area are examined versatile in the context of ceramic lathe and glass lathe, and original applications have been made within the scope of the research.