Pavlikanlar
Paulicians
  1. Tez No: 503536
  2. Yazar: SULTAN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR ÖZKUYUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tez konusuna genel bir isim verilerek, Pavlikanların, siyasi ve sosyal alandaki etkilerini de içine alan genel bir çalışma yapılması hedeflenmiştir. Günümüze kadar Pavlikanlar hakkında yapılan çalışmalar siyasi tarihlerinden ziyade Hrıstiyanlık tarihi bağlamında ele alınmıştır. Bu tezle birlikte siyasi tarihleri hakkında da araştırma yapılarak, Pavlikanlar hakkında yapılan çalışmalara bir yenisinin eklenmesi amaçlanmaktadır. Bizans'ın uyguladığı 'tek din' politikası doğrultusunda ötekileştirilen, dışlanan ve baskılara maruz kalan Pavlikanlar, diğer heretik cemaatlerden farklı olarak Bizans'ı sadece dini alanda değil siyasi alanda da uğraştıran bir topluluktur. Bu topluluğun diğer bir özelliği de belli bir etnik unsura sahip olmamasıdır. Bulundukları coğrafyanın avantajını kullanıp bazen Araplara karşı Bizansla bazen de Bizans'a karşı Araplarla yaptıkları iş birliği doğrultusunda güçlerini arttırarak IX. yüzyılda Divriği de kendi devletlerini kurdular. Dört bölümden oluşan tezimizin birinci bölüm başlığı Coğrafyadır. Bu bölümde Pavlikanların ortaya çıktıkları ve yayıldıkları bölgeleri anlattık ve Pavlikanların etnik yapısı hakkında bilgi verdik. İkinci bölümde Din başlığı altında, Pavlikanlarla birlikte aynı coğrafyada ortaya çıkan ve heretik olarak adlandırılan diğer cemaatler hakkında bilgi verdik. Daha sonra Pavlikanların dini inançlarını ve Pavlikan adının kökenini anlattık. Üçüncü bölümümüz de ise Siyasi Tarih başlığı altında, VII. ve IX. yüzyıllar arasında Bizans'ın siyasi durumu, bu yüzyıllar arasında Bizans – Müslüman Arap İlişkisi, Pavlikanların siyasi tarihleri ve son olarak da Pavlikanlardan sonra ortaya çıkan cemaatlerin siyasi tarihlerine değindik. Dördüncü ve son bölümümüzde ise, Bizans'ın Heretik Cemaatler İle Mücadelesi başlığı altında, Kilise – Devlet İlişkisi, Heretik cemaatlerin ortaya çıkış nedenleri ve Bizans – Pavlikan Mücadelesi konularını anlattık.
Özet (Çeviri)
By giving a general name to the thesis, it is aimed to carry out a general study including the effects of the Paulicians on the political and social aspects. The studies on the Paulicians as much as the day-to-day work are largely handled in the context of Christian history rather than their political history. With this thesis, it is aimed to add a new work on the Paulicians by conducting research about their political history. By the Byzantines 'one religion' policy in accordance with the marginalised, excluded and exposed to pressures Paulicians, the other a heretic sects, unlike in the political domain is not the only religion of the Byzantine Empire. Another feature of this community that don't have a certain ethnic element. Use the advantage of the geography where they are and sometimes their cooperation with the Arabs against the Byzantines against the Arabs, the Byzantine Empire, sometimes by increasing their power in the direction of IX. century own of a state of Divrigi. Four-part thesis the title of the first chapter of our Geography. In this section, Paulicians appeared, and we introduced information about the ethnic structure of the regions where they are released and Paulicians. The second section under the title of Religion, and we gave information about other communities in the same region is called heretic. Then we have explained the origin of the name of the religious beliefs and Paulicians. In the third chapter, under the heading of Political History, VII. and IX. Byzantine political situation between centuries, Byzantium - Muslim Arab Relation between these centuries, Political histories of Paulicians and finally to the political history of the congregations that emerged after Paulicians. In the fourth and final episode, Byzantium was under the title of a struggle with Heretic Congregations, Church - State Relation, Reasons for emergence of heretic communities and the Byzantine - Pavlikan Struggle.