Georg Trakl'da metinlerarasılık
The intertextuality in the works of Georg Trakl
- Tez No: 503538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma 20.yy'ın önemli isimlerinden Avusturyalı şair Georg Trakl'ın dilimize çevrilmiş şiirlerinde Kitab-ı Mukaddes ile kurduğu metinlerarası ilişkiyi konu almaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, en kısa tanımlarından biri ile bir eserde bulunan, diğer eserlerin izleri anlamına gelen metinlerarasılık kuramının tanımı, öncüleri ve türleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Sonrasında, Trakl'ın Avusturyalı olmasından dolayı buranın kültürü, edebiyat tarihi ve şiirine ait bulgulara yer verilmiştir. Takip eden alt bölümlerde Trakl'ın yaşamı, eserleri, ait olduğu akım, Kitabı Mukaddes'in şiirlerinde ki yerine dair bilgiler verilmiştir. Çalışmada Trakl'ın edebi yaşamı dört bölüme ayrılarak verilmiştir. Her dönemde üç şiir incelenmiştir. Şiirler seçilirken tarihsel uyuma dikkat edilmiştir. Bu şiirlerde Kitabı Mukaddes ile kurulan metinlerarası ilişkiler tespit edilmeye ve açımlanmaya çalışılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda Trakl'ın şiirlerinde, Kitabı Mukaddes ile gönderge, anıştırma, açık alıntı ve öykünme yöntemleri aracılığıyla bağlantılar kurduğu sonucuna varılmıştır. Çalışma süresince karşılaşılan görsellerden bazıları ekler başlığı altında çalışmanın sonuna eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about the intertextual relationship between the Bible and the poems written by Georg Trakl one of the important poets of twentieth century, and were translated into our language. In the first part of the study, it is dealed with the definition, the precursors and the types of intertextuality briefly stated which is found in a work and adds up to other works. In the sequel, because of Trakl being Australian, it is given place to the findings of Australian Culture, history of literature and the clues of its poetry. Following subchapters include information about Trakl, his works, the movement he belongs to and the place of the Bible in his poems. The literal term of Trakl has been separated four periods in this study. In each period have been analysed three poems. While choosing poems, it has been paid attention to the historical harmony. In these poems it has been studied determining an exploring the intertextual relationship with the Bible. In the direction of the findings, it has been come through that Trakl's poems are related to the Bible via the methods of reference, allusion, quotation and imitation. Some of the visuals encountered during the study have been added at the end of the work, under the title of addings.