Çalışan annelerin çocuklarının dini sosyalleşmeleriyle ilgili tutum ve davranışları üzerine bir araştırma (Karaman örneği)
A study on attitudes and behaviors of working mothers toward religious socialization of their children (Karaman example )
- Tez No: 503548
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN SOLMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu araştırmada, çocukların yaşadığı dini sosyalleşme süreç ve kazanımları ile bu süreçlerdeki“çalışan anne”etkisi çeşitli yönleriyle incelenmektedir. Ayrıca araştırmada, çocukların dini sosyalleşme kazanımlarının mevcut durumu ve anne tutumlarıyla ilişkisi ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Oluşturulmuş olan çeşitli operasyonel tanımlar bağlamında annelerin çocuklarının dini sosyalleşme süreçlerindeki etki ve farkları tespit edilerek, annelerin demografik özellikleri doğrultusunda, yorumlanmaya çalışıldı. Araştırmanın kavramsal çerçeve kısmında“çalışan kadın”üzerine yapılan değerlendirme ve tartışmalar, Türk aile yapısındaki değişimler bağlamında ele alındı. Ayrıca dini sosyalleşme kavram ve süreçleriyle ilgili literatür taraması da yapıldı. Karaman evrenini temsil etmek üzere örneklem olarak alınan 514 anne ve 955 çocuğa anket uygulaması yapıldı. Elde edilen veriler, Anova, ki-kare ve t-testi gibi çeşitli veri analiz yöntemleri ile yorumlandı. Annelerin çocuklarının dini sosyalleşme süreçlerindeki tutum ve davranışları konusunda oluşturulmuş olan hipotezler test edilip, doğrulanmaya çalışıldı. Araştırma sonucunda annelerin çocuklarının dini sosyalleşmeleriyle ilgili tutum ve davranışlarının, annelerin çalışıp çalışmama durumları başta olmak üzere sahip oldukları çeşitli demografik özelliklere göre de farklılık gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca çocukların dini sosyalleşme kazanımlarının da annelerinin çalışma durumları ile sahip oldukları demografik özelliklere göre değişip farklılaştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the process and gains of religious socialization of children and the effect of“working mother”in these processes are examined in various aspects. In addition, the current situation of children's religious socialization achievements and their relation to mother's attitudes are discussed in detail. In the context of the various operational definitions created, the effects and differences of the mothers' children's religious socialization processes were tried to be determined and interpreted according to the demographic characteristics of the mothers. In the context of the various operational definitions created, the effects and differences of the mothers' children's religious socialization processes were determined and interpreted in the direction of the demographic characteristics of the mothers. In the conceptual framework of the study, evaluations and discussions on“working women”were discussed in the context of changes in Turkish family structure. In addition, a literature survey was conducted on the concepts and processes of religious socialization. A questionnaire was administered to 514 mothers and 955 children sampled to represent the Karaman universe. The obtained data were interpreted by various data analysis methods such as Anova, chi-square and t-test. The assumptions about the attitudes and behaviors of the mother's children in the religious socialization process were tested and verified. As a result of the research, it was determined that the attitudes and behaviors of the mothers about the religious socialization of their children differ according to the various demographic characteristics they have, especially whether the mothers work or not. It was also found that the achievements of the children in the religious socialization differ according to the demographic characteristics of the mothers and their working status.