1982 Anayasası'na göre Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kanun yapma yetkisi
Law making power of Grand National Assembly of Turkey under 1982 constitution
- Tez No: 503574
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ONAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Tezimiz Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kanun yapma yetkisini kullanma yöntemini incelemektedir. Çalışmamız başta torba kanunlar ve temel kanun yöntemi olmak üzere bir kanun önerisinin Meclis Başkanlığına gelişinden yayımlanmasına kadar olan süreci ele almaktadır. İncelememiz çoğunlukla kanun türlerinin esaslarıyla ilgili tartışmaların gölgesinde kalan, ancak parlamentoda iktidar ve muhalefet arasında sürekli gerilim yaratan yöntem kurallarını kapsamaktadır. Anayasa Mahkemesi kararları ışığında, uygulamayı da aktaracak şekilde kaleme aldığımız çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Tezimizin“Genel Yasama Yöntemi”başlıklı birinci bölümü hukukumuzda özel yöntem hükümlerine bağlanmamış olan kanunların yapılma yöntemini ele almaktadır.“Özel Yasama Yöntemleri”başlıklı ikinci bölüm ise hukukumuzda istisnai kanun türleri hakkındaki yasama yöntemlerine ayrılmıştır. 6771 sayılı Anayasa değişikliği Kanununun ardından yasama sürecinde yapılması gereken değişiklikler de ilgili kısımlarda açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the legislative procedure of Grand National Assembly of Turkey. Journey of legislative bills that start form their submission to the chair of the parliament until their ratification has been reviewed. Our work focuses on the procedural rules of the parliament which are almost always shadowed by the discussions on the merits of the law although they cause considerable tension between majority and the opposition. Constitutional Court decisions that shaped the parliamentary practice and the parliamentary practice itself has been detailed in our two-part thesis. First part of our thesis is titled as“Default Procedure”and includes the default rules of procedure, where our second part titled as“Special Rules of Procedure”explains exceptional procedures laid down in law. Effects of the recent amendments to the Constitution realized by Act No. 6771 on parliamentary procedure has also been analyzed in our thesis