Türkiye'de girişimci ve yenilikçi üniversitelerin gömülü teoriye göre değerlendirmesi ve bir model önerisi
Evaluation of entrepreneurial and innovative universities in Turkey based on grounded theory and a model proposal
  1. Tez No: 503573
  2. Yazar: ÖZDAL KOYUNCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Son yıllarda“Girisimci Üniversite”(Entrepreneurial University) kavramıyla sıklıkla karsılasılmaktadır. Yenilikçilik, hayatın her alanında oldugu gibi üniversiteler için de gelisiminde bulundukları bölgeler için giderek önemli merkezler haline gelen aktör olmalarını saglamıstır. Bu baglamda girisimci üniversite kaynaklı girisimler, bilgi ve teknolojinin transferinde ve toplumun sorunlarının çözümünde önemli bir mekanizma konumuna gelmistir. Bu çalısmada gömülü teori (grounded theory) kullanılarak Türkiye'de üniversitelerin girisimcilik ve yenilikçilik özelligini ölçen bir aracının tasarlanmasında zemin olusturabilecek bir teorik yapının ortaya koyulması amaçlanmıstır. Buna göre Türkiye'de 2017 yılı Girisimci ve Yenilikçi Üniversiteler Endeksinde yer alan üniversitelerde görevli uzmanlar ile yapılan derinlemesine görüsmeler neticesinde ulasılan veriye dayalı girisimci ve yenilikçi üniversitelerin çevre kosulları, girdi ve çıktı faaliyetlerine iliskin nitel ve nicel bir modellemeye gidilmistir. Bu endeksten amaçlı örnekleme yöntemi ve maksimum çesitlilik teknigiyle Türkiye'nin 7 bölgesinden belirlenen 15 üniversitede görevli alanında uzman 26 akademik ve idari personel ile yüz yüz görüsmeler yapılmıstır. Bes basamaklı tümevarımcı içerik analiz sürecinin sonucunda, Stratejik Girisimcilik Yönelimi, Potansiyel Aktivasyonu ve Gelistirme ile Projeler ve Ticarilesme olmak üzere, 3 temadan ve bu temalara ait 14 kategoriden olusan bir teorik yapıya ulasılmıstır. Ortaya koyulan teorik model, süreç ve SMART yaklasımları ile sürdürülebilir, ögrenci odaklı, toplum etkilesimli ve girdi ile çıktı faaliyetlerinin dengede degerlendirilmesi esası üzerine temellendirilmistir. Girisimci üniversite paradigmanın Türkiye'de nasıl çalıstıgına ve üniversitelerin bu yönünü nasıl ölçülüp degerlendirilebilecegine dair bir arastırmaya rastlanılmamıs olması, bu arastırmayı son derece önemli kılmaktadır. Arastırmanın sonuçları üniversite girisimciliginde köklü bir paradigma degisimini gündeme getirecegini söylemek mümkündür. Çalısma içerisinde tartısma sorularıyla birlikte öneriler gelistirilerek olgun yorum yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
In recent years, we have frequently come across the current term of“Entrepreneurial University”. As in every sphere of life, innovativeness has also enabled universities to turn into actors that have gradually become important centers for the regions within which they developed. In this context, enterprises originating from entrepreneurial universities have evolved into an important mechanism in the transfer of information and technology and the solution of the problems of the society. The aim of the present study was to present a theoretical structure that could provide basis for the design of a tool that measures the entrepreneurial and innovative characteristics of universities in Turkey based on grounded theory. Accordingly, a qualitative and quantitative modelling was carried out regarding the environmental conditions, input and output activities of entrepreneurial and innovative universities based on the data obtained as the result of the extensive interviews with the official experts of the universities listed in the 2017 Innovative and Entrepreneurial Universities Index in Turkey. Face to face interviews were conducted with 26 academic and administrative staff members who were experts in their fields at 15 universities from 7 regions in Turkey selected from this index through purposive sampling and maximum variation. As the result of a five-step inductive content analysis, a theoretical structure consisting of 3 themes as Strategic Entrepreneurial Orientation, Potential Activation and Development and Projects and Commercialization, and 14 categories belonging to these themes was achieved. The presented theoretical model was grounded on sustainability through its process and smart approach, student-centered, social interactive, and was based on the principle of balanced evaluation of input and output activities. That there are no previous studies on how the entrepreneurial university paradigm works in Turkey and how this aspect of universities can be measured and evaluated makes this study critically important. It is possible to state that the results of this study will bring forward a radical paradigm shift in university entrepreneurship. Suggestions were developed together with discussion questions and mature comments were presented within the scope of the study.