Hemşirelerde bel ağrısı ve bel ağrısıyla baş etme yöntemleri
Back pain and methods of coping with back pain in nurses
  1. Tez No: 503579
  2. Yazar: CÜNEYT GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN AYDIN SAYILAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, hemşirelerde bel ağrısı ve bel ağrısıyla baş etme yöntemlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan tüm hemşireler, örneklemi ise gönüllü olan 356 hemşire oluşturdu. Çalışmanın verileri, araştırmacı tarafından literatür taraması sonucu hazırlanan soru formu kullanılarak toplandı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde yüzdelik hesaplaması, ki-kare testleri kullanıldı. Çalışmada yaş ortalaması 28.7 olup, en küçük yaş 19 en büyük yaş 47'dir. Katılımcıların %89,6'sı kadın, %57,0'ı bekar, %60,7'si lisans mezunu, %49,2'sinin normal beden indeksinde olduğu, %25,3'ünün yoğun bakım, %51,3'ünün serviste çalıştığı, %46,6'sının haftada 41 ve 48 saat arası çalıştığı, %55,6'sının 24 saat içerisinde 5-8 saat arası ayakta kaldığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study to determine the amount of back pain experienced by nurses and their methods of coping with it. The research population was all the nurses who were working at the Göztepe Training and Research Hospital at Istanbul Medeniyet University, the Dr. Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital, and the Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital. The research sample consisted of 356 nurses who volunteered to participate. The data for the study were collected using a questionnaire prepared by the researcher based on a literature review. In the statistical evaluation of the data, percentage calculations and Chi-square tests were used. The average age of participants in the study was 28.7, the youngest was 19 and the oldest was 47. 89.6% of the participants were female, 57.0% were single, 60.7% were undergraduates and 49.2% had a normal body index. 25.3% were working in the intensive care unit and 51.3% were working at the service. 46.6% of them worked for 41–48 hours a week and 55.6% of them were standing up for 5–8 hours within a 24 hour period.