Burun tıkanıklığının giderilmesinde iki farklı yöntemin fizyolojik parametreler, ağlama süresi ve işlem süresi üzerine etkisi
The effect of two different methods in relief for nasal congestion in infants on physiological parameters, duration of crying and processing time
- Tez No: 503594
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırma acil pediatri birimine burun tıkanıklığı ile getirilen bebeklerde; serum fizyolojik ile burun temizliğinin ardından nazal aspiratörle aspirasyon uygulamasının yalnızca serum fizyolojik ile burun temizliği uygulamasına göre etkinliğini fizyolojik parametreler, ağlama ve işlem süreleri açısından değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yürütüldü. Örneklemi İstanbul Beyoğlu Kamu Hastaneler Birliği Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Birimine Mayıs 2017 – Temmuz 2017 tarihleri arası getirilen ve seçim kriterlerine uyan 80 bebek (Grup 1: 40, Grup 2: 40) oluşturdu. Etik kurul, kurum izni, bebeklerin yasal temsilcilerinden izinler alındı. Veri toplama araç ve gereçleri; hasta tanılama formu, bebek izlem formu, burun temizliği protokolü, nazal aspiratör ile aspirasyon protokolü, nasal aspiratör, pulse oksimetre, kronometre, serum fizyolojik idi. Veriler SPSS 16.0 ve NCSS 2007 programları ile değerlendirildi. Grup 1'in SpO2 değerleri işlemden hemen önce Grup 2'ye göre daha düşük, işlemin diğer aşamalarında (p0,05).
Özet (Çeviri)
The research was conducted in infants brought to pediatric emergency department by nasal obstruction as a randomized controlled trial with the purpose of evaluating effectiveness of nasal aspiration procedure with aspirator, according to nasal cleaning application with only saline in terms of physiological parameters, duration of crying and processing times. The sample consisted of 80 infants (trial: 40, control: 40) in conformity with the selection criteria arrived at Pediatric Emergency Department of Istanbul Beyoglu Hamidiye Etfal Teaching and Research Hospital between May 2017 – July 2017. Approval was received from ethics committee, institution and legal representatives. Data collection tools and materials were patient assessment form, monitoring form, nasal irrigation protocol, nasal aspiration protocol with nasal aspirator, nasal aspirator, pulse oximeter, stop-watch and saline. Data was evaluated with SPSS 16.0 and NCSS 2007. SpO2 values of experimental group were lower just before the process while increasing during the other stages (p0,05).