Polatlı Tarım İşletmesi topraklarının oluşu, önemli fiziksel, kimyasal, mineralojik özellikleri ve sınıflandırılması
- Tez No: 50363
- Danışmanlar: PROF.DR. SUAT ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
IV öz Bu çalışmada Polatlı Tarım işletmesi Topraklarının oluşu, önemli fiziksel, kimyasal ve mineralojik özellikleri araştırılarak Keys to Soil Taxonomy ve FAO/UNESCO sistemlerine göre sınıflandırılmıştır. Çalışma alanında 5 ayrı fizyoğrafik ünite üzerinde oluşmuş 12 farklı toprak serisi tanımlanmıştır. Çalışma alanında yer alan toprakların büyük çoğunluğu A,B,C horizonlu yüksek kil ve kireç içerikli olup organik madde içerikleri ise çok düşüktür. Çalışma alanı topraklan Keys to Soil taxonomy (1995)'e göre Entisol ve İnseptisol ordolanna, FAO/UNESCO (1974)'e göre ise Leptosol, Calcisol ve Cambisol olarak sınıflandırılmıştır. ABSTRACT In this research the formation and important the physical, chemical and mincralogical properties of the soils of the Polatlı Agricultural Enterprise were investigated and the soils were classified according to the Keys to Soil Taxonomy and FAO/UNESCO. 12 soil series which formed on the 5 physrographic unit were determined and defined among the research area. The majority of the soil of the study area are having A,B,C horizons, heavy clayey texture, high CaC03 content and low organic matter content. Classification of the soils series of the ordo level of the Keys to Soil Taxonomy were Entisols and Inceptisols and according to the FAO/UNESCO System were Leptosols, Calcisols and Cambisols in the study area.
Özet (Çeviri)