Kırmızı kan hücrelerinden katalaz enziminin saflaştırılması ve kinetik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 50364
  2. Yazar: SİBEL PÜRÇÜKCÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. S. SEYHAN TÜKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
45 ÖZET Bu çalışmada kırmızı kan hücrelerinde sitoplazmada çözünmüş halde bulunan katalaz enzimi diyaliz, DEAE-sefadeks (A-50) ve CM-sefadeks (C-50) iyon değiştirici kromatoğrafi yöntemleri kullanılarak kısmen saflaştırılmıştır. Katalaz enzimi tüm insan hücre ve organlarında bulunmakta fakat en yüksek aktivitesini eritrositler, karaciğer ve böbrekte göstermektedir. Bu çalışmada eritrositlerin kullanılmasının nedeni eritrositlerde çekirdek, mitekondri gibi hücre organellerinin olmaması ve eritrositlerin sağlanabilmesinin kolay olmasıdır. Hemoliz edilmiş tam kanda katalaz enziminin spesifik aktivitesi 3855 Ul/mg prot. bulunurken, DEAE-sefadeks (A-50) kolonundan alınan fraksiyonlarda en yüksek spesifik aktivite l,60xl05 Ul/mg prot. ve CM-sefadeks (C-50) kolonundan alınan fraksiyonlarda en yüksek spesifik aktivite 4.73xl05 Ul/mg prot. olarak bulunmuştur. Bu bulgularımıza göre katalaz enzimi tam kandaki katalaz enzimine göre DEAE-sefadeks (A-50) jel kromatoğrafisinden sonra 42 kat, CM-sefadeks jel kromatoğrafisinden sonra ise 123 kat saflaştırılmıştır. Saflaştınlan katalaz enziminin hidrojen peroksit ve t-bütil hidroperoksitin değişik derişirnlerindeM spesifik aktivitelerine bakılmış ve hidrojen peroksit için Km değeri 5 mM bulunmuştur. t-Bütil hidroperoksit için ise Vmak 3,51x1ü4 Ul/mg prot. ve Km değeri ise 0,025 mM bulunmuştur. Ayrıca enzimin 15, 22, 37, 45 ve 50°C sıcaklıklardaki aktivite değişimine bakılmış ve elde edilen Arrhenius eğrisinden 15-42°C sıcaklık aralığında aktivasyon enerjisi 350 cal/mol olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY In this study, catalase was purified by the sequential use of dialysis, DEAE-sephadex (A-50) chromatography and CM-sephadex (C-50) chromatography from erythrocytes. Catalase enzyme is an enzyme existing in all human cells and organs which shows its maximum activity in erythrocytes, liver, and kidney. In this study erythrocytes were prefered as source of catalase because erythrocytes do not contain such as nucleus and mitecondria, in addition erythrocytes can be easily provided. The purified enzyme had a specific activity of 4.73xl05 Ul/mg protein and purified 123 fold with respect to the enzyme in whole blood. Km value of catalase for hydrogen peroxide was found as 5 mM. t-butyl hydroperoxide when used as substrate Km value and Vmax were found as 0.025 mM and 3,51x10* Ul/mg protein, respectively. Temperature dependence of enzyme activity was also investigated and activation energy was calculated as 350 cal/mol.