Hesap verme sorumluluğu çerçevesinde belediyelerde performans raporlamanın performans denetim kriterleri açısından değerlendirilmesi: Türkiye örneği
Within the scope of accountability responsibility the evaluation of performance report of municipalities in terms of performance audit criteria: The case of Turkey
  1. Tez No: 503644
  2. Yazar: DURDANE KÜÇÜKAYCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Yeni kamu yönetimi anlayışı kamu kaynaklarının kullanımında mali hesap verme sorumluluğu kadar önemli olan performans sorumluluğunu gündeme getirmiştir. Kamu idarelerinin performansı aracılığıyla hesap verebilirliğinin değerlendirilmesi için performans sonuçlarına ilişkin bilgilerin anlaşılabilir, güvenilir, tam ve ulaşılabilir bir şekilde raporlanması gerekmektedir. Sonuçların raporlanması, kamu idarelerinin amaçlarına ulaşma derecesini ve kamu kaynaklarının kullanımındaki etkinlik düzeyini göstermesi açısından hesap verme sorumluluğunun yerine getirilip getirilmediğinin de görülmesini sağlamaktadır. Çalışmanın çıkış noktası kamu kaynaklarının rasyonel kullanılması için gereklilik arz eden hesap verme sorumluluğunun yerine getirilip getirilmediğinin, kamu idareleri içerisinde yer alan belediyeler düzeyinde araştırmaktır. Bu bağlamda çalışmadaki amaç; belediyelerin performans raporlamadaki hesap verebilirlik düzeyini, Türkiye özelinde, performans denetimi yapılan belediyelerin tamamının performans denetim raporlarındaki verilerini kullanarak tespit edebilmektir. Ayrıca bu amacın yanında belediyelerin performans raporlarındaki hesap verebilirlik düzeyinin oluşmasında etkili olabileceği düşünülen belirleyicilerin tahmin edilmesi hedeflenmiştir. Çalışmanın amacı doğrultusunda geliştirilen hesaplama yöntemiyle, performans denetimi yapılan belediyelerin tamamının, 2014 ve 2015 yıllarına ait denetim raporlarındaki hesap verebilirlik düzeyi içerik analiziyle tespit edilmiştir. Tespit edilen değerler ile belediyelerin performans raporlamadaki hesap verebilirlik düzeyi en yüksek puan alandan en düşük puan alan belediyelere doğru sıralaması yapılmıştır. Belediyelerin performans bilgisinin raporlanması gerekliliklerini yerine getirmeye yönelik kriterleri uygulamada genel itibariyle başarılı iken raporların içerisindeki bilginin kaliteli oluşması için yerine getirmesi gerekli olan kriterleri sağlamada aynı başarıyı yakalayamadıkları tespit edilmiştir. Sıralamada yer alan büyükşehir ve büyükşehir ilçe belediyelerinin, il belediyelerine göre daha başarılı olduğu görülmüştür. Ayrıca tespit edilen bu sıralamanın oluşmasında belirleyici olabilecek değişkenler lojistik regresyon ve çok değişkenli regresyon analiziyle tahmin edilmeye çalışılmıştır. Analizlerin sonucunda belediyelerin performans raporlarındaki hesap verebilirlik düzeyinin oluşmasında başkanın yaşının, politik gücün ve coğrafi konumun belirleyici olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The new public management understanding has brought about performance responsibility, which is as important as financial accountability in the use of public resources. In order to assess the ability of public administrations to account for performance, information on performance results needs to be reported in an understandable, reliable, complete and accessible way. The reporting of the results also ensures that the accountability is fulfilled in terms of the extent to which public administrations achieve their objectives and the level of efficiency in the use of public resources. The starting point of the study is to investigate whether the responsibility for accountability, which is necessary for the rational use of public resources, has been fulfilled, at the level of municipalities within the public administrations. In this context, municipal account in reporting the performance level of deliverability, Turkey in particular, is to identify, using data from all of the performance audit report conducted performance audits of municipalities. It is also aimed at predicting the determinants that might be effective in establishing the accountability level of the performance reports of the municipalities. The level of accountability of audit reports for the years 2014 and 2015 of all the municipalities performing performance audits within the scope of the study was determined by means of content analysis with the calculation method developed for the purpose of the work. The determined values and the accountability of the municipalities in the performance report were ordered to the municipalities from the highest to lowest score. It has been found that while the criteria for fulfilling the reporting requirements of the municipalities are generally successful in implementing the requirements, the information in the reports can not capture the same success in meeting the criteria required to fulfill the quality. In the rankings the metropolitan municipalities and metropolitan municipal municipalities were found to be more successful than the provincial municipalities. In addition, variables that can be determinant in the occurrence of these levels have been tried to be estimated by logistic regression and multivariate linear regression analysis. The result of the analysis is that the age, political power and geographical position of the president are determinative of the level of accountability in the performance reports of the municipalities.