Geçmişten günümüze Denizli yöresi sünnet törenleri
The circumcision ceremonies in Denizli area from past to present
  1. Tez No: 503678
  2. Yazar: YADİGAR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Denizli'de geçmişten günümüze sünnet töreni geleneklerinin incelendiği bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde yani giriş kısmında sünnetin tanımı ve kapsamı ile ilgili bilgilere yer verilmiş, çeşitli kültürlerde sünnet uygulamaları ile ilgili özelliklere değinilmiş daha sonra genelden özele doğru gelinerek geçmişten günümüze Türk kültüründe sünnet uygulamaları ile ilgili bilgilere yer verildikten sonra bu konuda daha önce yapılmış çalışmaların kritiği yapılarak ortaya konmuştur. Tezin ikinci bölümünde ise asıl araştırma konumuz olan Denizli yöresinde“sünnet”kavramının ne ifade ettiği ve niçin yapıldığı gibi konular üzerinde durulmuştur. Tezin üçüncü ve son kısmında ise Denizli yöresi sünnet törenlerinin tüm aşamaları kronolojik sıraya göre sünnete karar vermeden sünnet törenlerinin sonrasına kadar ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Sünnet törenleri ile ilgili Denizli yöresinin kendine özgü yapısı ortaya çıkarılmıştır. Özellikle“oku”geleneği, çocuk tek ise horoz kesme, sünnet işlemi esnasında çocuk tek ise horoz kesme,“Debildek”çalma geleneği, sağdıçlık geleneği" vb. uygulamalar Denizli yöresinin kendi şahsına münhasır özellikler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu uygulamalara dair tespitler tezin içerisinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study in which Circumcision traditions from past to present consists of three parts. In the first part, in other words, in the Introduction, information about the description of a circumcision and its context are included; the features related to practise of circumcision in varied cultere's is mentioned. Furthermore, previous evaluations in this subject is pointed out after information related to circumcision practices in Turkish culture from past to present, by deduction is included. In the second part, it is based upon the main search topic; what the concept of“circumcision”means for Denizli area and why it is carried out etc. In the third, final part, the whale process of circumcision ceramony in Denizli area, from past to present, from pre-decision making until past-circumcision ceremony is explained in a detailed way. Denizli's own attitude to the circumcision ceremonies are revealed. Especially tradition of study, rooster cutting tradition for the only son in the family during the process of the circumcision, tradition of playing debildek, tradition of grooonsmnan are encountered as Denizli's own rituals. The detection of these rituals are included in the thesis.