Landscape design and rehabilitation of spaces in Tajeel (Erbil)
Tajeel'de (Erbil) peyzaj tasarımı ve alanların rehabilitasyonu
  1. Tez No: 503690
  2. Yazar: HAWBIR OMAR MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez mimarlık disiplininde temel bir konu olan peyzaj tasarımı konusu ile ilgilidir. Araştırma, Erbil'in tarihi bölgesi olan Tajeel'de, talepleri anlamak ve uygulamak için farklı kişilere anket uygulaması yapımının yanı sıra, bir tasarım olarak Tajeel'in peyzaj alanlarının önemini ve yeşil alanlarının ve rehabilitasyonunun hakkında belirli temel bilgilerin yararlılığını ele almakla başlamaktadır. Dolayısıyla, bu araştırma ile tarihi yeşil alanlarda bilimsel kaynak bilgisinin eksikliğinin önemli bir problem olduğu farkına varılmıştır. Araştırmada daha sonra yeşil alanlar, rehabilitasyon ve termal ısı hakkında ayrı ayrı ele alınarak mevcut literatür araştırması yapılmıştır. Tajeel bölgesinin yeniden canlandırılmasının önemine odaklanarak, bunların mekanların gelişiminde etkisi üzerine yoğunlaşılarak tartışılmıştır. Bunun için bu bölgeye genel bir ana plan yapılıp, bir sosyal aktivite ve buradan geçen insanları mekanlara çeken bir işlev tasarlayarak, turizm yeşil alanı inşa edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu araştırmada Erbil'in mimari dokusu ile Tajeel'in kültürel stilini de koruyup mimari konusuna odaklanılarak mekanların çevredeki işlevlerini yansıtıcı amaçlar düşünülmüştür. Bunun üzerine araştırmada, termal ısı adası etkisini azaltmak ve doğal bir havalandırma oluşturmak için Tajeel master planı ekseni ile alanın konumunun düzenlenmesinde mantıklı bir çözüm bulunmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
This thesis concerns the subject of landscape design as a basic subject in architectural discipline. The research starts with discussing significance of landscape space as a design at historical district (Tajeel) from Erbil, and usefulness of some basic information about rehabilitation and green space, as well as doing a questionnaire poll between different personalities are living from Tajeel for understanding and implementing those demands. So, the special problem of the research is distinguished which is the absence of scientific source knowledge regarding the historical green space, framework is recognized. After that the research found the available literature discussed separately about thermal heat, rehabilitation and green space, they are influencing and concentrating on the development of the spaces along with discussing, try to focus on the importance of Tajeel district and reanimating. Therefor we will be attempting to constructing a tourism green space, by making a general master plan of this district and installing some important function, due to reanimating a social activity and attracting travelers for the spaces. Also, this research concentrated on the subject of architectural heritage of Erbil and reflecting them from the surrounding function of spaces, also protecting cultural styles of Tajeel, by focalize on the subject of vernacular architecture about historical districts. Then the research finds a logical solution to reduce thermal heat island and regulating space location's with Tajeel orientation and master plan axis's, for creating a natural ventilation to reduce thermal heat island.