'Hünername' adlı eserdeki çadırlı minyatürlerin incelenmesi
Examination of tent the miniatures in work named 'Hünername'
- Tez No: 503698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE MELEK HİDAYETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Geleneksel Türk-İslam sanatları içinde yer alan minyatür sanatı, içerdiği zengin görsel malzeme sayesinde araştırmacılar için önemli bir kaynak olmuştur. 16. yüzyılda klasik dönemin etkisiyle en güzel örneklerin sunulduğu minyatür sanatı farklı bilim alanları için yardımcı unsur fonksiyonu yüklenmiştir. Bu ihtişamlı çağda Osmanlı sanatçıları ile birlikte Tebriz, Herat ve Şiraz 'dan gelen sanatçıların oluştuğu klasik dönemde önemli eserler ortaya konulmuştur. Farklı konularda hazırlanan eserler saray nakkaşhanesinde ve özel proje ekiplerince müşterek bir çalışmayla ortaya konulmuştur. Bu çalışma, klasik dönemde hazırlanmış Osmanlı tarihi konulu Hünername adlı bir eserde içinde çadır olan yirmi dört minyatürün incelenmesini içermektedir. Hünername, Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi'nde H. 1523-1524 kaydıyla bulunmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde 16. yüzyıl Osmanlı tarihine genel bir bakış sunularak 16. yüzyıl Osmanlı dönemi sanat hayatı incelenmiştir. İkinci bölümde şehname ve şehnamecilik hakkında bilgiler sunulmuştur. Üçüncü bölümde Hünername'nin içeriği, müellifi, hattatları ve nakkaşları anlatılmıştır. Dördüncü bölümde çadırın tanımı, özellikleri, tarihi süreci ve çadır çeşitleri sunulmuştur. Son bölümde ise içinde çadır bulunan yirmi dört minyatür şekil ve içerik açısından incelenmiştir. Çalışmamızda, 16. Yüzyılda minyatür sanatının zengin bir birikime ve sanat seviyesine sahip olduğu, şehnamelerin tarihi veriler dışında da önemli kültürel bilgiler sunduğu tespit edilmiştir. Çadırın önemi belirtilerek Hünername adlı eserde zengin görseller sunan minyatürler şekil ve içerik açısından incelenmiş ve çadırın Türk toplumunun ayrılmaz bir parçası olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The miniature art of traditional Turkish-Islamic arts has become an important resource for researchers thanks to its rich visual material. In the 16th century, the miniature art is presented with the best examples under the influence of the classical period, and the function of an auxiliary element for different fields of science has been added. In this magnificent era, important works were exhibited in the classical period of the artists who came from Tabriz, Herat and Shiraz together with the Ottoman artists. The works prepared in different subjects were put forward in a joint work in the palace nakkaşhanesinde and the special project teams. This study includes the examination of twenty-four miniature tents, a work called Hünername on the subject of Ottoman history prepared in the classical period. Hünername is located in Topkapı Palace Museum Library, under H. 1523-1524. In the first part of the work, 16th century Ottoman history was examined and 16th century Ottoman art life was examined. In the second part, information about the şehname and şehnamecilik was presented. In the third chapter, the contents of Hünername, the calligrapher, calligraphers and calligraphers are explained. In the fourth chapter, definition of tent, characteristics, historical process and tent varieties are presented. In the last section, twenty-four miniatures with tents are examined in terms of form and content. In our work, it was determined that miniature art in the 16th century had a rich accumulation and artistic level, and that the cities had important cultural information besides the historical data. The miniatures which presented rich images in the work named Hünername by specifying the importance of the tent were examined in terms of form and content and it was emphasized that the tent is an integral part of Turkish society.