İlahiyat fakültesi ve diğer fakülte öğrencilerinin bazı değişkenlere göre ahlaki yargı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the faculty of divinity and other faculty students' level of moral judgement by some variables
  1. Tez No: 503699
  2. Yazar: VEYSEL KARANİ ALTUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ahlak, duyguları düşünceleri ve davranışları kapsamaktadır. Davranışlara spesifik ahlaki kalitesini veren, ahlaki yargılamadır. Ahlaki yargılamalar, davranışın doğruluğu veya yanlışlığı ile ilgili normatif kararları gösterir. Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin ahlaki yargı düzeyleri bazı kişisel değişkenlere göre incelenmiştir. Cinsiyet, yaş, fakülte, sınıf ve başarı düzeyi gibi değişkenlerin ahlaki yargı düzeyini etkileyip etkilemediğini öğrenmek için alan araştırması yapılmış ve yöntem olarak tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma verileri, Ahlaki Yargı Testi ve Kişisel Bilgiler Formu ile toplanmıştır. Verilerin analizi için SPSS programı kullanılmış ve ikili karşılaştırmalarda bağımsız gruplar için t-testi, çoklu karşılaştırmalarda ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin ahlaki yargı düzeylerinin, çeşitli faktörler arasından,“cinsiyet”,“fakülte”ve“sınıf”değişkenlerine göre farklılaştığı; yaş ve başarı düzeyi değişkenlerine göre ise farklılaşmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Morality is covered feelings, thoughts and behaviors. Giver spescific ethical qualities to behavior thing is moral judgement. The Moral Judgements, show the normative decisions related behaviors's correctness or wrongness. In this study, levels of the moral judgement of university students were examined according to some personal variables. Area research was done to learn wheter gender, age, faculties, class, success level and the like variables have any effect on the level of the moral judgement and the comparative screening model has been used as a method. The research datas were collected by Moralishes Urteil Test and Personal Information Form. SPSS program was used for that analysis the datas and pair-wise comparisons were done by t-test; multiple comparisons with one-way analysis of variance (ANOVA). As a result of the study, it is found out that students' level of moral judgement did differ significantly according to among various factors,“gender”,“faculties”and“class variables”; on the other hand, students' level of moral judgement did not differ significantly according to“age”and“success level”variables.