Yetişkinlerde yeme tutumlarının erken dönem uyumsuz şemalar ve savunma biçimleriyle ilişkisi
The relationship of eating attitudes to early maladaptive schemas and defense styles in adults
  1. Tez No: 503708
  2. Yazar: ILGIN ARPACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM ANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Araştırmalar yeme tutumlarının erken dönem uyumsuz şemalar ve savunma biçim-leriyle ilişkisini kapsamlı bir şekilde incelemiştir (Coveney ve Olver, 2017; Pugh, 2015; Steiger ve Houle, 1991; Waller, 2003). Ancak Türk popülasyonunda, uyumsuz şemaların yeme tutumlarıyla ilişkisini inceleyen araştırmalar kısıtlıyken, savunma biçimlerinin yeme tutumlarıyla ilişkisini inceleyen bir araştırma bulunmamaktadır. Bu araştırma bir Türk örnekleminde yeme tutumlarının erken dönem uyumsuz şe-malar ve savunma biçimleriyle ilişkisini incelemeyi amaçlamıştır. Yaşları 19 ile 64 arasında değişen 371 katılımcı Yeme Tutum Testi (YTT), Young Şema Ölçeği-Kısa Form 3 (YŞÖ-KF3) ve Savunma Biçimleri Testi (SBT-40) kullanılarak değer-lendirilmiştir. Yeme tutumlarının uyumsuz şemalar ve savunma biçimleriyle ilişkisini belirlemek amacıyla Spearman korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Erken dönem uyumsuz şemalar ve savunma biçimlerinin normal ve anormal yeme tutumlarına göre ne derece farklılaştığını belirlemek için ise Mann-Whitney U testinden yarar-lanılmıştır. Sonuçlar YTT toplam puanı ile Nevrotik ve İmmatür Savunma Biçim-lerinden alınan puanlar arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı zayıf bir korelasyon bulunduğunu ortaya koymaktadır. YTT toplam puanı ile tüm erken dönem uyumsuz şemalardan alınan puanlar arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı zayıf bir korelasyon bulunmaktadır. Gruplar arası farklar karşılaştırıldığında ise İmmatür Savunma Biçimlerinden alınan puanlar yeme tutumu değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir ve anormal yeme tutumu gösteren grup normal yeme tutumu gösteren gruba göre anlamlı derecede daha fazla immatür savunmaları kullanmaktadır. Tüm şema alanları ve şemalardan alınan puanlar yeme tutumlarına göre anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır ve anormal yeme tutumu gösteren grubun şema puanları, normal yeme tutumu gösteren gruba göre anlamlı derecede daha yük-sektir. Bulgular bu alanda yapılmış önceki araştırmaları desteklemektedir (Blaase ve Elklit, 2001; Dingemans, Spinhoven ve Van Furth, 2006; Schmidt, Tiller ve Treasure, 1993; Unoka, Tölgyes, Czobor ve ark., 2010).
Özet (Çeviri)
Research has broadly examined the relationship of eating attitudes to early maladaptive schemas and defense styles (Coveney ve Olver, 2017; Pugh, 2015; Steiger ve Houle, 1991; Waller, 2003). However research investigating the relationship between eating attitudes and maladaptive schemas in a Turkish population is scarce while research examining the relationship between eating attitudes and defense styles does not exist. This study intended to explore the relationship among eating attitudes, early maladaptive schemas and defense styles in a Turkish sample. Three hundred and seventy one participants aged between 19 and 64 were assessed using Eating Attitudes Test (EAT-40), Young Schema Questionnaire-Short Form 3 (YSQ-SF3) and Defense Style Questionnaire (DSQ-40). Spearman's correlation coefficient was used in order to determine the relationship among variables and to investigate the differences between normal and abnormal eating attitudes Mann-Whitney U test was utilized. The study's findings showed that there is a significant weak positive correlation between EAT-40 total score and neurotic and immature defense styles. Also a significant weak positive correlation was found between EAT-40 total score and all early maladaptive schemas. A significant difference was also found in the immature defense style and all maladaptive schemas when normal and abnormal eating attitudes groups were compared. According to the results the group showing abnormal eating attitudes use significantly more immature defense style and have significantly higher scores on early maladaptive schemas compared to the group with normal eating attitudes. The findings of this study support previous research in this field (Blaase ve Elklit, 2001; Dingemans, Spinhoven ve Van Furth, 2006; Schmidt, Tiller ve Treasure, 1993; Unoka, Tölgyes, Czobor ve ark., 2010).