Construction of gay identity among different classes: A case study in Ankara
Farklı sınıflarda gey kimliğinin inşası: Ankara örneği
  1. Tez No: 277936
  2. Yazar: HAKTAN URAL
  3. Danışmanlar: DR. FATMA UMUT BEŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez temel olarak sınıfsal eşitsizlikler içerisinde gey kimliğinin nasıl inşa edildiğineodaklanmaktadır. Deniz Kandiyoti'nin kavramsallaştırması baz alınarak, eşcinsellik vetoplumsal cinsiyet kimliklerinin algısı göz önünde bulundurulduğunda, sınıfsal konumungey deneyimini nasıl yeniden anlamlandırdığı ve farklı sınıfların heteronormatif düzenlene türden pazarlık stratejileri geliştirdiği araştırmanın temel sorunsalı olarakbelirlenmiştir. Bu konunun tartışılmasında, gey erkeklerin kendilerini nasıl tanımladığı,bedenlerini kamusal alanda nasıl sundukları, diğer gey erkeklerle ne tür bir ilişkiiçerisine girdikleri ve onları nasıl algıladıkları ve erkeklik ve kadınlık kurgularını mevcuttoplumsal cinsiyet kodları içerisinde nasıl algıladıkları gey deneyiminin çoğulkarakterini anlamak için öne çıkmaktadır. Gey deneyiminin öne çıkan bu bileşenleri hemsınıfsal farklılıklar bağlamında gey kimliğinin nasıl oluştuğu, hem de bu çoğul geykimliklerinin birbiriyle neden ve nasıl çatışmalı bir ilişkiye girdiklerini anlamak içinönem kazanmaktadır. Bu bağlamda, inşa edilen gey kimliğinin diğer gey kimlikleriylegirdiği ilişki biçimi, gey deneyiminin çoğulluğunun kapsamlı bir analizi için tartışmayadahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly aims to understand how construction of gay identity differentiates interms of class inequalities. Regarding the conceptual framework of Deniz Kandiyoti, itinquires in what way class position reshapes the experience of gay sexuality and howgay men of different classes bargain with heteronormative order through differentperceptions of homoeroticism and gender identities. In discussing this issue, how gaymen identify themselves, how they represent their body, how they interact with andpercieve other gay men, how they percieve masculinity and femininity in construction ofgender identities engender as primary questions to understand plurality of gayexperience. These featured aspects of gay experience in Turkey entail a dynamic processin the way of both multiple formation of gay experience due to class differences andcontradictory character of such plurality. Perception of other forms of gay experience isincluded to the discussion for understanding a comprehensive analysis for plurality ofgay experience.