Otelcilik sözleşmesi
Hotel contract
  1. Tez No: 503715
  2. Yazar: ALİ GÖKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Turizm, Law, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
Uygulamada sıklıkla görülen otelcilik sözleşmesi hakkında detaylı bir akademik çalışmaya rastlanmamaktadır. Otelcinin yatacak yer temin etmenin yanında yiyecek içecek ve çeşitli eğlence imkânları sunma, buna karşılık konaklayanın da belirli bir miktar para ödeme borcu altına girdiği sözleşme otelcilik sözleşmesi olarak tanımlanabilir. Otelcilik sözleşmesi kanunda tanımlanmayan isimsiz bir sözleşme olup, otelcinin borcu birden fazla edim içerdiği için kombine bir sözleşmedir. Bu sözleşmeden doğan ihtilafların çözümü için bir takım teoriler ileri sürülmüş ise de, bunlardan en uygun olanı kıyaslama ve hukuk ihdas etme teorisidir. Otelcilik sözleşmeleri genellikle acenta veya tur operatörleri aracılığıyla kurulur. Çoğunlukla kısa süreli konaklamalar için yapılan otelcilik sözleşmesi bu sürenin dolmasıyla kendiliğinden sona erer. Sözleşmenin sona ermesiyle konaklayan otel odasını iade ve oteli terk etme borcu doğar ve kararlaştırılan bedel ödenmemiş ise bunun ödenmesi gerekir. Aksi takdirde otelcinin konaklayanın eşyaları üzerinde hapis hakkı söz konusu olur. Genellikle tüketici sözleşmesi niteliğindeki otelcilik sözleşmesinden doğan uyuşmazlıklar Tüketici Hakem Heyetleri, Tüketici Mahkemeleri eliyle ve alternatif çözüm yolları ile halledilebilir. Tüketici sözleşmesi olmayan otelcilik sözleşmelerinde ise Asliye Ticaret Mahkemeleri görevlidir.
Özet (Çeviri)
Although frequently witnessed in praxis, there are no detailed scientific studies about Hotel Contract (Agreement). Hotel contract can be described as a contract in which the hotelier is obliged to provide, throughout the stay of a guest, along a bed, food, nourishment, beverages, and entertainment in exchange for a certain amount of money. Hotel contract is a legally undefined contract type as it involves more than one deed of the hotelier and thus a mixed (combined) type agreement. Although several theories have been proposed for the resolution of conflicts emerging from the (nature of this) contract, the most appropriate ones are comparative law and formulation of a new law. Hotel contracts are generally drawn between clients and travel agencies and/ or tour operators. Hotel contracts, mostly made for short periods, expire at the end of the period by itself (automatically). At the termination of the contract, the hotel guest has the deeds to leave the room and to pay the amount determined if it was not paid in advance. Otherwise, the hotelier has the right to secure with a pledge the possessions of the hotel guest. Emerging disputes from the hotel contract bearing the characteristics of consumer deeds are generally resolved by arbitration committee for consumer problems, consumer courts, or aalternative ways of resolution. In hotel contracts that could not be considered as consumer deeds, commercial courts of first instance are responsible.