The effect of crude oil prices on the foreign trade deficit - case of Turkey (2000-2015)
Ham petrol fiyatlarının dış ticaret açığına etkisi - Türkiye örneği (2000-2015)
- Tez No: 503714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada petrol fiyatları ile Türkiye dış ticaret dengesi arasındaki ilişki, 2000-2015 dönemine ait aylık veriler kullanılarak, doğrusal olmayan eşbütünleşme analizi yöntemi ile incelenmiştir. Değişkenler, birinci farkları alınarak durağan hale getirildikten sonra Johansen Eşbütünleşme analizi uygulanmıştır. Analiz sonucunda dış ticaret açığı ile petrol fiyatları arasında uzun dönemli bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. Petrol fiyatlarındaki değişimin dış ticaret açığını 3 dönem (3 ay) gecikme ile etkilediği de çalışmanın bulguları arasındadır. Hata Düzeltme Modeli (ECM) ile ilişkinin pozitif yönlü olduğu ve petrol fiyatları ile dış ticaret açığı arasındaki uzun dönemli ilişkiden sapmaların bir önceki döneme göre %38 düzelerek dengeye geldiği sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan ekonometrik analizin sonucunda petrol fiyatlarıyla dış ticaret açığı arasındaki uzun dönemli ilişkinin önceki çalışmalarla uyumlu olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between Turkey's foreign trade deficit and oil prices, was analyzed with non-linear cointegration analysis for the period 2010-2015. The variables were analyzed using the Johansen Cointegration analysis after first differences were taken and stabilized. The results of the analysis revealed, a long-term positive relationship between foreign trade deficit and oil prices. The fact that the change in oil prices affected the foreign trade deficit with a delay of three periods is also among the findings of the study. It has been found with the Error Correction Model that the relationship is positive and the long-run correlations between oil prices and foreign trade deficit have stabilized by 38% compared to the previous turn. The findings of the econometric analysis, showed that the long-term relationship between oil prices and foreign trade deficits is positive consistent with the previous studies.