Erektil disfonksiyon hastalarında TNF-A, IGF-1 ve PLR belirteçlerinin tanısal değeri
Diagnostic value of TNF-A, IGF-1 and PLR indicators in erectile dysfunction patients
- Tez No: 503730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY ÜÇER, YRD. DOÇ. DR. YEŞİM GÜVENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: IGF-1, TNF-Alfa ve PLR'nin erektil disfonksiyon ve penil doppler arası ilişkinin saptanması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Eylül 2016-Aralık 2017 tarihleri arasında Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi Üroloji Polikliniğimize başvuran sertleşme güçlüğü şikayeti mevcut yaklaşık 101 hasta , anamnez, uluslar arası cinsel işlev indeksinin 15 soruluk formu (IIEF-15) ile değerlendirildi. Hemogram tetkiği ile Trombosit-Lenfosit Oranı hesaplanırken, TNF-Alfa ve IGF-1 düzeyleri Elisa kitler ile ölçüldü. Hastalarımızdan uyum gösteren 69 kişiye penil doppler ultrasonografi işlemi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The correlation between IGF-1, TNF-α, PLR and erectile dysfunction and penile doppler is planned to be determined. Materials and Methods: Between September 2016 and December 2017, approximately 101 patients who complained of erectile dysfunction were examined with international sexual function index questionnaire (IIEF-15) and medical history. Platelete-Lymphocyte Ratio was calculated by hemogram and TNF-Alpha and IGF-1 levels were measured by Elisa Tests. Penile doppler ultrasonography was performed on 69 patients who complied with our patients. Results: IGF-1 values were compared with the IIEF-15 questionnaire scores.