Primer ve metastatik tuboovaryan yüksek dereceli seröz karsinomlarda HER2 ekspresyonunun araştırılması
Investigation of HER2 expression in primary and metastatic tubo-ovarian high-grade serous carcinomas
  1. Tez No: 891479
  2. Yazar: GİZEM ÖZDOĞAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KÜRŞAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamıza, 2014-2023 yılları arasında tuboovaryan YDSK tanısı alan, sitoredüktif cerrahi uygulanmış ve takip bilgisi bulunan 77 olgu dahil edilmiştir. HER2 ekspresyonu IHC yöntemiyle primer ve peritoneal metastatik odaklarda çalışılmış ve güncel jinekolojik tümör biyobelirteç rehberine göre skorlanmıştır. IHC skor 2+ olan tümörler HER2/CEP17 dual FISH yöntemiyle değerlendirilmiştir. HER2 pozitifliğinin sıklığının yanı sıra, evre, bilateralite, lenfovasküler invazyon, p53 ekspresyon durumu, genel sağkalım, lenf nodu ve uzak metastaz gibi klinikopatolojik özelliklerle ilişkisi incelenmiştir. Analiz edilen 77 vakada, HER2 skorları sırasıyla %53,2 ile 0 (41 hasta), %35,1 ile 1+ (27 hasta), %9,1 ile 2+ (7 hasta) ve %2,6 ile 3+ (2 hasta) olarak belirlenmiştir. HER2 ekspresyon skorlamaları, primer ve metastatik peritoneal odaklar arasında farklılık göstermemiştir. 2+ skorlu 7 hastadan 2'sinde, FISH analiziyle HER2 aşırı ekspresyonu/amplifikasyonu doğrulanmıştır. HER2'nin aşırı eksprese ve amplifiye olduğu toplam 4 vaka (%5,2) saptanmıştır. HER2 pozitifliği ile menopozal durum, over yüzey tutulumu, bilateralite, tubal lezyon varlığı, p53 ekspresyon paterni, uzak metastaz durumu, lenf nodu metastazı, LVI, FIGO evresi, progresyon ve genel sağkalım arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05). HER2'nin prognostik veya prediktif bir biyomarker olarak sınırlı bir rol oynadığı ve klinikopatolojik özelliklerle korelasyon göstermediği sonucuna varılmıştır. Çalışmamızda, agresif özelliklere sahip tümörlerde oransal olarak daha yüksek HER2 pozitifliği bulunmasına rağmen sonuçlarımızın istatistiksel olarak anlamlı çıkmamasının nedeninin vaka sayımızın sınırlı olması kaynaklı olduğu düşünülmüştür. Sonuç olarak tuboovaryan YDSK olgularında HER2 pozitifliğinin literatür ile uyumlu olarak nadir görülen bir moleküler özellik olduğu anlaşılmaktadır. Bu tümör grubunda, özellikle seçili vakalarda, anti-HER2 tedavilerin dikkate alınabileceği düşünülmekle birlikte daha geniş serilerde çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study included 77 cases diagnosed with tubo-ovarian high-grade serous carcinoma (HGSC) between 2014 and 2023, all of which underwent cytoreductive surgery with available follow-up data. HER2 expression was assessed in primary and peritoneal metastatic sites using immunohistochemistry (IHC) and scored according to current gynecological tumor biomarker guidelines. Tumors with an IHC score of 2+ were further evaluated using HER2/CEP17 dual FISH analysis. The frequency of HER2 positivity and its relationship with clinicopathological features such as stage, bilaterality, lymphovascular invasion (LVI), p53 expression status, overall survival, lymph node involvement, and distant metastasis were examined. In the 77 cases analyzed, HER2 scores were as follows: 0 (53.2%, 41 patients), 1+ (35.1%, 27 patients), 2+ (9.1%, 7 patients), and 3+ (2.6%, 2 patients). HER2 expression patterns were consistent between primary and metastatic peritoneal sites. Among the 7 patients with a 2+ score, FISH analysis confirmed HER2 overexpression/amplification in 2 cases. A total of 4 cases (5.2%) exhibited HER2 overexpression and amplification. No statistically significant correlation was found between HER2 positivity and factors such as menopausal status, ovarian surface involvement, bilaterality, tubal lesions, p53 expression pattern, distant metastasis, lymph node metastasis, LVI, FIGO stage, progression, or overall survival (p>0.05). HER2 was concluded to play a limited role as a prognostic or predictive biomarker and did not correlate with clinicopathological features. Although HER2 positivity was higher in tumors with aggressive features, the lack of statistical significance in our results is likely due to the limited sample size. Consequently, HER2 positivity is considered a rare molecular feature in tubo-ovarian HGSC, consistent with the literature. While anti-HER2 therapies may be considered in selected cases, further studies with larger cohorts are necessary.